Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Czarnek: Raczej trzeba martwić się o młodsze roczniki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że obecna dynamika epidemii koronawirusa nie pozwala myśleć o powrocie starszych uczniów do szkół. - Raczej trzeba martwić się o to, czy młodsze roczniki nie będą musiały wrócić do domu - powiedział polityk.

24 lutego rząd ogłosił, że uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego znów będą uczyć się zdalnie. W pozostałych województwach dzieci z klas I-III wciąż będą uczestniczyć w lekcjach stacjonarnych, ale nie wiadomo, czy potrwa to długo. Do sprawy odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który był gościem Radia Wrocław.

Przemysław Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas I-III

- To, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dni, czyli wzrost zakażeń koronawirusem i sytuacja zwłaszcza w północnych województwach, szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim, sprawia, że dzisiaj bardziej martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas I-III w kolejnych województwach. Wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa - mówił polityk.

Próbne matury w warmińsko-mazurskim nie zostaną przesunięte. Jest decyzja MEiNPróbne matury w warmińsko-mazurskim nie zostaną przesunięte. Decyzja MEiN

Polityk zaznaczył, że dynamika zakażeń jest bardzo duża i dlatego trudno myśleć o powrocie starszych uczniów do szkół.

- Raczej trzeba martwić się o to, czy młodsze roczniki nie będą musiały wrócić do domu. [...] Kiedy dynamika zdecydowanie opadnie, nastąpi spłaszczenie albo wyhamowanie, wtedy będziemy otwierać szkoły. W tym pomoże nam również decyzja zdecydowanej większości nauczycieli o poddaniu się szczepieniom - powiedział Przemysław Czarnek.

Horban o Warmii i Mazurach: Efekt odwiedzin rodaków z Wielkiej BrytaniiHorban o Warmii i Mazurach: Efekt odwiedzin rodaków z Wielkiej Brytanii

Powrót dzieci do szkół po Wielkanocy? Adam Niedzielski: Bardzo bym chciał

Kiedy uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły? Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w radiu RMF FM, że "bardzo chciałby", aby stało się to po Wielkanocy

- To jest taki mój cel i moja orientacja, moje oczekiwania. Rzeczywistość pokaże, gdzie będziemy w sensie rozwoju pandemii na koniec marca i to będzie wyznacznik - powiedział szef resortu zdrowia, zaznaczając, iż nie ma gwarancji, że uczniowie wrócą do szkół jeszcze wiosną.

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"