Zakaz noszenia przyłbic. Od kiedy trzeba będzie nosić maseczki?

Rząd ogłosił listę nowych obostrzeń. Dotyczą one m.in. obowiązku noszenia maseczek. Już wkrótce nie będzie można zasłaniać ust i nosa przyłbicą, szalikiem czy chustką. Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną rząd podejmuje kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłosił w czwartek, że liczba nowych przypadków wciąż rośnie, a w ciągu ostatniej doby przybyło ich 12 142. Jednym z działań, które mają ograniczyć transmisję wirusa, jest zakaz noszenia przyłbic w związku z ich znacznie mniejszą skutecznością w porównaniu do maseczek.

Koronawirus. Testy. Zdjęcie ilustracyjnePrzyczyny trzeciej fali? "Odwiedziny naszych angielskich rodzin"

Od kiedy nie można nosić przyłbic?

Według informacji podawanych przez rząd, zakaz noszenia przyłbic będzie obowiązywał od 27 lutego. Od tego dnia dozwolone będą tylko maseczki, nie będzie też można zakrywać nosa i ust szalikiem, czy chustą.

Najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem. Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki

- czytamy na stronie gov.pl.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w "Porannej Rozmowie RMF FM", że "być może" już wcześniej trzeba było wprowadzić zakaz noszenia przyłbic. Eksperci już rok temu mówili o ich niskiej skuteczności.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

Nowe obostrzenia. W warmińsko-mazurskim zaostrzone restrykcje

Dla wszystkich województw z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego przedłużono dotychczasowe obostrzenia do 14 marca. Natomiast w warmińsko-mazurskim, które znalazło się w najgorszej sytuacji epidemiologicznej w kraju, od 27 lutego zostaną zaostrzone restrykcje. Zamknięte będą hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej.

Więcej o: