Zakaz noszenia przyłbic. Adam Niedzielski: Być może wcześniej trzeba było to wprowadzić

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "być może" zakaz noszenia przyłbic trzeba było wprowadzić wcześniej. Mówił także o nadchodzących świętach wielkanocnych. - Jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu - powiedział polityk.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem "Porannej rozmowy RMF FM". Jednym z tematów, o którym mówił polityk, były zmiany w obostrzeniach, które rząd ogłosił w środę 24 lutego. Rządzący zadecydowali m.in., że od soboty 27 lutego będzie obowiązywał zakaz zakrywania twarzy przyłbicami, szalikami czy apaszkami. Od weekendu powinniśmy nosić maseczki, np. chirurgiczne.

Adam Niedzielski: Regionalizacja nie przyszła za późno

Ostatnie decyzje rządu zostały skrytykowane przez ekspertów, którzy przypomnieli, że mówili o niskiej skuteczności przyłbic już rok temu. Mówiąc o zakazie ich noszenia, Niedzielski powiedział, że "być może wcześniej trzeba było to wprowadzić". Dopytywany o to, czy regionalizacja obostrzeń również została wprowadzona zbyt późno, stwierdził, że nie. 

- Regionalizacja nie przyszła za późno, dlatego że mamy taką politykę, że chcemy jak najbardziej luzować - tam gdzie to jest możliwe. [...] Regionalizacja województwami jest łatwa, bo granice są dosyć dobrze rozpoznawalne - mówił Niedzielski. 

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

Wielkanoc 2021 w domu? Minister chciałby, aby po świętach uczniowie wrócili do szkół

Minister zdrowia został zapytany także o to, jak będzie wyglądać Wielkanoc 2021.

- Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu - powiedział szef resortu zdrowia. 

Adam Niedzielski stwierdził także, że "bardzo chciałby", aby po Wielkanocy uczniowie wrócili do szkół.

- To jest taki mój cel i moja orientacja, moje oczekiwania. Rzeczywistość pokaże, gdzie będziemy w sensie rozwoju pandemii na koniec marca i to będzie wyznacznik - powiedział minister zdrowia. 

Prof. Simon: 'lockdownu nie ma sensu wprowadzać, ale trzeba przestrzegać przyjętych zasad'Prof. Krzysztof Simon: Lockdownu nie ma sensu wprowadzać

Więcej o: