Próbne matury w warmińsko-mazurskim nie zostaną przesunięte. Jest decyzja MEiN

Matury próbne w województwie warmińsko-mazurskim odbędą się w tym samym terminie, co w całej Polsce - przekazał resort edukacji. Wcześniej o możliwości przesunięcia próbnych egzaminów w tym regionie na inny termin mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

"Po dodatkowej analizie i konsultacjach ze służbami Ministerstwa Zdrowia informujemy, że w województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w całej Polsce, matury próbne odbędą się w zaplanowanym terminie, w ścisłym reżimie sanitarnym" - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem Twittera. Próbne egzaminy maturalne odbędą się terminie od 3 do 16 marca.

Obostrzenia powracają na Warmię i Mazury. Niedzielski: Wysoki wskaźnik nowych zakażeń

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 27 lutego do województwa warmińsko-mazurskiego powrócą niektóre obostrzenia. Niedzielski wytłumaczył, że jest to krok wstecz, który ma m.in. zapobiec rozwojowi brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Koronawirus w Polsce.Nowe obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. Apel prezydentów

- Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych - powiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że w tym regionie Polski można zaobserwować największy wskaźnik absencji uczniów w szkołach i jest najwięcej zamkniętych placówek. Wyjaśnił, że dla całej Polski "wskaźnik przejścia na zdalne nauczanie jest na razie stosunkowo niski, bo w skali kraju to jest 1-2 procent, a w województwie warmińsko-mazurskim jest prawie 7 procent absencji, jeśli chodzi o uczniów, i blisko 10 procent, jeżeli chodzi o placówki".

Decyzja rządu ws. obostrzeń. W większości kraju bez zmian 

Jak podkreślił Niedzielski, jeśli liczba nowych zachorowań w województwie warmińsko-mazurskim spadnie, to jest możliwość ponownego otwarcia szkół dla najmłodszych roczników już po tygodniu. Minister dodał, że niewykluczone, że matury próbne w tym regionie zostaną przesunięte na późniejszy termin, ale ostateczna decyzja należy do resortu edukacji. O tym, że matury próbne w warmińsko-mazurskim jednak odbędą się w terminie dla całej Polski Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało tego samego dnia późnym wieczorem.

Adam NiedzielskiNowe zasady dotyczące maseczek. Od kiedy zakaz noszenia przyłbic?

Niedzielski przypominał, że we wszystkich pozostałych województwach szkoły pozostają otwarte dla najmłodszych klas, a nauczanie zdalne odbywa się w klasach IV-VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie klas I-III powrócili do stacjonarnej nauki w szkołach 18 stycznia, zaraz po zakończeniu ferii zimowych. Pozostali uczniowie pozostają na zdalnej nauce od 26 października, ale dyrektorzy mogą organizować dla najstarszych roczników indywidualne konsultacje lub konsultacje w małych grupach.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"
Więcej o: