Ponad milion Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Polska tuż poza podium

Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło już ponad milion Polaków. Poinformował o tym w środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Pod względem tempa szczepień tylko trzy kraje w UE są lepsze.

Polska jest czwartym najszybciej szczepiącym się krajem w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko Malta, Dania i Rumunia

Ponad milion Polaków zaszczepionych przeciw COVID-19

"Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień" - napisał Michał Dworczyk na Twitterze.

W Polsce szczepienia zaczęły się 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności zaszczepiony został personel medyczny oraz niemedyczny w placówkach leczniczych, oraz rodzice wcześniaków. Grupa osób objętych programem została rozszerzona 15 stycznia o seniorów 80+, a dziesięć dni później o seniorów 70+. Od 12 lutego trwają szczepienia nauczycieli.

Koronawirus w Polsce.Nowe obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. Apel prezydentów

Wykonano prawie 3 miliony szczepień

Polska zamówiła około 100 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. W placówkach medycznych wykonano ponad 2,8 miliona szczepień. Ministerstwo Zdrowia planuje zaszczepić przynajmniej jedną dawką do końca marca 3 mln obywateli. W Unii Europejskiej do użytku zostały dopuszczone trzy szczepionki. Dwie z nich opierają się na technologii mRNA, są to te z firm Pfizer i BioNTech (Comirnaty) oraz firmy Moderna. Wszystkie mają zbliżoną skuteczność - około 95 proc.

wielka sobotaObostrzenia na Wielkanoc? Adam Niedzielski odpowiada

Harmonogram szczepień w Polsce

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, "że harmonogram szczepień poszczególnych grup społeczno-zawodowych jest uzależniony od dostaw szczepionek". Odniósł się w ten sposób do opóźnień oraz redukcji dostaw przez firmę AstraZeneca. Zgodnie z planem od 15 marca miały być szczepione osoby przewlekle chore, a od 22 marca funkcjonariusze służb mundurowych, "ale w tej chwili trwa dyskusja, czy szczepionki AstraZeneca nie można dopuścić dla grupy 65-70, co by oznaczało, że ta grupa w pierwszej kolejności będzie szczepiona". "Będziemy się starali tę grupę zaszczepić wcześniej bądź równolegle do służb mundurowych" - dodał minister zdrowia. 

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"
Więcej o: