Nowe obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. "Ponieśliśmy duże koszty otwarcia, a już musimy zamykać"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Do sytuacji odnieśli się prezydenci Elbląga i Olsztyna, którzy zaapelowali do mieszkańców regionu. - Bądźmy odpowiedzialni za siebie, swoich bliskich i otoczenie - mówili.

- Od kilku dni dane są niepokojące i dlatego jestem w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi, które potwierdziły przypuszczenia, że do Olsztyna dotarła brytyjska odmiana koronawirusa. Jak mówią lekarze - jest to o wiele bardziej zakaźny wariant. Wciąż apelujemy o dystans, dezynfekcję i noszenie maseczek. Bądźmy odpowiedzialni za siebie, swoich bliskich i otoczenie - powiedział w rozmowie z PAP prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Testy na obecność koronawirusa.Olsztyn: 70 proc. próbek przesiewowych zakażonych angielską mutacją COVID-19

Prezydent Elbląga o obostrzeniach: Ponieśliśmy duże koszty otwarcia instytucji, a już musimy je zamykać

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że chociaż z warunkami pandemicznymi wszyscy mamy do czynienia od blisko roku, to "trzecia fala koronawirusa w tym regionie naciera ze zwielokrotnioną siłą".

Prezydent Elbląga uznał natomiast, że wprowadzenie obostrzeń dla całego województwa jest złą informacją, ponieważ w mieście "sytuacja epidemiologiczna jest stabilna". Polityk mówił też, że najdotkliwiej zmiany odczują najmłodsi uczniowie, którzy muszą wrócić do nauki zdalnej. - Ponieśliśmy też jako samorząd duże koszty przygotowania naszych instytucji, w tym obiektów sportowych, do ponownego otwarcia, a już musimy je zamykać - mówił PAP Witold Wróblewski.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od soboty 27 lutego nowe obostrzenia zaczną obowiązywać jedynie w województwie warmińsko-mazurskim. Do nauki zdalnej powrócą więc także uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Dodatkowo zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny czy korty tenisowe. Najprawdopodobniej też maturzyści nie przystąpią do próbnych egzaminów - więcej informacji na ten temat ma przedstawić w kolejnych dniach minister Przemysław Czarnek.

KoronawirusKonferencja ministra zdrowia - nowe obostrzenia. Regionalizacja i maseczki

Zgodnie z deklaracją Adama Niedzielskiego, obostrzenia wprowadzone będą na około dwa tygodnie. Minister zaznaczył, że jeśli sytuacja ulegnie poprawie, to zakazy będą luzowane wcześniej. Dodatkowo w całym kraju zacznie obowiązywać zakaz używania przyłbic, szalików czy bandan - można będzie z nich korzystać tylko jako dodatek do obowiązkowej maseczki.

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"
Więcej o: