Obostrzenia na Wielkanoc? Adam Niedzielski: Nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie

Minister zdrowia przedstawił nowe ustalenia w sprawie epidemii koronawirusa. Na konferencji prasowej dziennikarze dopytywali polityka o kwestię zaostrzania lub luzowania obostrzeń na święta wielkanocne.
Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

Dziennikarze zapytali o to, czy rząd rozważa wprowadzenie zakazów na Wielkanoc w 2021 roku (która wypada w niedzielę 4 kwietnia), podobnych do tych z ubiegłego roku - wtedy wiele osób zdecydowało się spędzić je samotnie, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

- Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział Adam Niedzielski.

Adam NiedzielskiNowe zasady dotyczące maseczek. Od kiedy zakaz noszenia przyłbic?

Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń: Mamy przyspieszenie trzeciej fali a to przekreśla możliwość podejmowania odważnych decyzji

Dalej minister zdrowia stwierdził, że na razie trudno jest składać jednoznaczne deklaracje. - Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie - odpowiedział polityk.

- Dzisiejsze wyniki, ponad 12 tys. zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, ponieważ te wzrosty są coraz większe, a dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, którą mieliśmy na początku drugiej fali w październiku. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o niemal jedną trzecią nowych zakażeń - dodał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że wpływ na wzrost nowych przypadków ma między innymi obecność brytyjskiego i południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2, która widoczna jest m.in. w woj. warmińsko-mazurskim. To właśnie ten region został objęty nowymi obostrzeniami, które mają obowiązywać przez około dwa tygodnie - z możliwością ich zmiany gdyby sytuacja uległa polepszeniu lub pogorszeniu.

KoronawirusKonferencja ministra zdrowia - nowe obostrzenia. Regionalizacja i maseczki