Konferencja ministra zdrowia - obostrzenia dla jednego województwa. Nowe ustalenia ws. maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił kolejne kroki w walce z epidemią koronawirusa. Wzrost liczby zakażeń oraz bardziej zakaźne warianty SARS-CoV-2 sprawiły, że konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń. Zmiany dotyczą między innymi kwestii zasłaniania ust i nosa.

W środę 24 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych zakażeniach koronawirusem odnotowanych na przestrzeni 24 godzin, a także kolejnych 342 zgonach. Równo siedem dni temu liczba pozytywnych testów była niższa o 3 452 przypadki. 

- Dzisiejsze wyniki, ponad 12 tys. zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, ponieważ te wzrosty są coraz większe, a dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, którą mieliśmy na początku drugiej fali w październiku. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o niemal jedną trzecią nowych zakażeń (...). W ostatnim tygodniu obserwujemy przyrost obłożenia łóżek covidowych. O trzeciej fali świadczy też zwiększona liczba zleceń na testy z POZ - w tym tygodniu wzrosły o 24 proc. Niestety wpływ mają na to też nowe warianty koronawirusa: brytyjski i południowoafrykańskim, ale będą pojawiały się też nowe - zaczął konferencję prasową Adam Niedzielski. 

Małopolski Inspektor Sanitarny Jarosław ForemnyMałopolski Inspektor Sanitarny: Rozporządzenia czytam w momencie ogłoszenia

Konferencja ws. obostrzeń. "Musimy wykonać mały kroczek wstecz. Musimy cofnąć się o 1/16 kroku"

Od wtorku spekulowano, że podczas konferencji może dojść do ogłoszenia listy regionów, w których obostrzenia z uwagi na dużą liczbę zakażeń będą ostrzejsze. Na briefingu podano średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Najwyższa liczba - 45, obserwowana jest w województwie warmińsko-mazurskim. 32,4 to z kolei liczba zakażeń w województwie pomorskim. Na trzecim miejscu, z wynikiem 27,7, znalazło się województwo lubuskie.

Od 27 lutego nowe obostrzenia obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim: wprowadzone zostaje nauczanie zdalne w klasach 1-3, zamknięte zostają hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny oraz korty tenisowe. Najprawdopodobniej matury próbne zostaną przesunięte na inny termin - w tej sprawie w najbliższych dniach ma wypowiedzieć się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodatkowo od 27 lutego obowiązuje kwarantanna po przyjeździe z Czech lub Słowacji. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu z ostatnich 48 godzin. 

Konferencja ws. obostrzeń. Zmiany w zakresie zasłaniania ust i nosa

Kolejne zmiany dotyczą kwestii zasłaniania ust i nosa. Od kilku dni pojawiały się głosy, że wprowadzone zostaną rekomendacje dotyczące zmiany sposobu osłaniania twarzy w przestrzeni publicznej i niektórych przestrzeniach zamkniętych.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłaniania ust. Mogą być one stosowane dodatkowo do używanej obowiązkowo maseczki

Resort przypomina także o zasadach bezpieczeństwa DDMA+W, czyli przestrzegania zasad dystansu, dezynfekcji, maseczki, korzystania z aplikacji ProteGO Safe oraz częstego wietrzenia pomieszczeń. - Cały czas jesteśmy w trudnej sytuacji. Nie zeszliśmy do poziomu niewielkiej liczby zakażeń, tylko startujemy z trzecią falą zakażeń z poziomu 5-6 tysięcy, a teraz i 12 tysięcy zakażeń dziennie - powiedział na koniec konferencji Adam Niedzielski.

Wzrost zakażeń w Polsce

Ministerstwo podało też informacje na temat średniej dziennej liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców oraz odsetka pozytywnych testów. Liczby te prezentują się następująco w zależności od regionu:

 • woj. dolnośląskie - 16,4 zakażeń na 100 tys. mieszkańców; 17 proc. pozytywnych testów
 • woj. kujawsko-pomorskie - 26,2 zakażeń; 21 proc.
 • woj. lubelskie - 14,7 zakażeń; 16 proc.
 • woj. lubuskie - 27,7 zakażeń; 22 proc.
 • woj. łódzkie - 15,8 zakażeń; 15 proc.
 • woj. małopolskie - 13,1 zakażeń; 15 proc.
 • woj. mazowieckie - 25,4 zakażenia; 21 proc.
 • woj. opolskie - 11,4 zakażenia; 11 proc.
 • woj. podkarpackie - 20 zakażeń; 22 proc.
 • woj. podlaskie - 21,8 zakażeń; 23 proc. 
 • woj. pomorskie - 32,4 zakażenia; 24 proc.
 • woj. śląskie - 17 zakażeń; 18 proc.
 • woj. świętokrzyskie - 12,7 zakażeń, 14 proc.
 • woj. warmińsko-mazurskie - 45 zakażeń, 34 proc. 
 • woj. wielkopolskie - 17,4 zakażenia, 18 proc. 
 • woj. zachodniopomorskie - 18,9 zakażeń, 18 proc.

Polska - 20,7 zakażeń na 100 tys. mieszkańców; 19 proc. pozytywnych testów. 

Charles Michel i Mateusz MorawieckiMorawiecki i inni premierzy skierowali list do szefa RE. "Nie ma czasu do stracenia"

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"