Nowe zasady dotyczące maseczek. Od kiedy zakaz noszenia przyłbic?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w przepisach dotyczących maseczek. Od kiedy zabronione będzie noszenie przyłbic? Czym będzie można zasłaniać usta i nos?

Podczas konferencji prasowej w środę 24 lutego premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmieniają się przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Na mocy decyzji polskiego rządu wprowadzony zostanie kategoryczny zakaz noszenia osłon takich jak przyłbice, szaliki, kominy, chusty czy bandany. Oprócz tego ogłoszono rekomendacje dotyczące tego, czym powinniśmy zasłaniać twarz. 

Nowe ustalenia w sprawie zasłaniania ust i nosa

- Do tej pory w regulacjach mieliśmy dopuszczoną możliwość zastępowania maseczek przyłbicami i innymi takimi zamiennikami. W tej chwili chcemy zrezygnować z takiego zastępowania - powiedział szef polskiego rządu. Podkreślił on jednak, że przyłbice "przede wszystkim zabezpieczają oczy i górną cześć twarzy", nadal można je więc stosować, ale tylko jako element dodatkowy.

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz dodała natomiast, że szczelne zasłanianie ust i nosa maseczkami, które przylegają do twarzy, są w stanie ograniczyć transmisję ponad 90 proc. patogenów z otoczenia. - Przyłbice stanowią barierę mechaniczną, która zabezpiecza oczy, ale nie zabezpiecza szczelnie ust i nosa przed patogenami - dodała.

Obowiązkowe maseczki, nie przyłbice. Jak wygląda maseczka FFP2 i jak długo można ją nosić?Obowiązkowe maseczki, nie przyłbice. Jak używać maseczek FFP2?

Po konferencji dziennikarze zadawali pytania - jeden z nich zapytał o to, czy Ministerstwo Zdrowia poleca jakieś konkretne typy masek. - Rada Medyczna rekomenduje maseczki chirurgiczne i "powyżej" (czyli maseczki FFP2 czy FFP3 - red.). Maseczki jednorazowe też są maseczkami, które można używać. Stopniowo, jeśli będziemy mieli taką możliwość i będziemy mogli je zastąpić maskami chirurgicznymi, to będzie to dobry ruch. Podkreślam jeszcze raz, by nosząc maseczkę, robić to prawidłowo, czyli zasłaniać usta i nos. To jest gwarancja tego, że maseczka będzie działała w sposób prawidłowy - dodała profesor.

Nowe przepisy będą obowiązywać od soboty 27 lutego.

Maseczki zamiast przyłbic. Eksperci mówili o tym już rok temu

O zmianach dotyczących zasad noszenia maseczek mówi się od ubiegłego tygodnia. W poniedziałek 22 lutego szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił, że przyłbice czy szaliki są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka chirurgiczna lub maski FFP2 lub FFP3. Nagłą zmianę podejścia rządu do kwestii maseczek krytykowali eksperci, którzy wskazywali, że od roku mówią o niskiej skuteczności przyłbic i zasłon innych niż maseczki. 

PrzyłbiceZmiany dot. zakrywania twarzy. Ekspert: Decyzja powinna zapaść jesienią

Nagłe zmiany w rozporządzeniu. Przepisy ws. obostrzeń przyjęte tuż przed północą

Zasady dotyczące bezpieczeństwa w czasach epidemii zostały zmienione po raz ostatni w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów. Zakłada ono, że z kwarantanny zwolnione będą osoby, którym wystawiono zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 szczepionką, którą dopuszczono do obrotu w UE. Rozporządzenie mówi także o funkcjonowaniu kasyn. Nowe przepisy mówią, że do dnia 28 lutego w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15m2 powierzchni dostępnej dla klientów. Klienci w kasynach nie będą mogli również spożywać posiłków ani napojów.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"
Więcej o: