Prowadzący "Popołudniową rozmowę w RMF FM" Marcin Zaborski przypomniał, że sąd w Krakowie wydał wyrok, w którym stwierdzono, iż zakazy związane z pandemią koronawirusa są niekonstytucyjne i nie można karać za ich złamanie "ani podczas protestów ulicznych, ani wówczas, gdy dzieje się to podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej". Dziennikarz zaznaczył też, że podobne wyroki w sprawie podstawy prawnej wprowadzanych przez rząd restrykcji wydały inne sądy administracyjne (np. w Opolu i Warszawie).
- Wszystkie wyroki, o których mówimy, to są wyroki sądów administracyjnych i nie są prawomocne. Nie wskaże mi pan ani jednego wyroku, który jest prawomocny. W związku z tym zobaczymy, jak będzie - odpowiedział Foremny. Jako kontrargument wskazał również to, że wyrok sądu administracyjnego z Bydgoszczy (również nieprawomocny) uznał racje organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Jak dotąd w Małopolsce jest jeden wyrok sądu administracyjnego w stosunku do decyzji, które wydaliśmy, również nieprawomocny. Oczywiście wniosłem w tym przypadku kasację. Nie w każdym przypadku będziemy się odwoływać, ale na pewno będziemy to robić, gdy nie będziemy zgadzać się z linią orzeczniczą sądu - mówił na antenie RMF FM szef małopolskiego sanepidu.
Foremnego zapytano też, czy udaje mu się zapoznać wcześniej z treścią rozporządzeń, które często publikowane są na minuty przed wejściem w życie. - Nie. Czytam je w momencie ogłoszenia. Oczywiście, że wolałbym być wcześniej uprzedzonym. Ale nie mam wątpliwości, że w sytuacji epidemicznej, zmieniającej się tak dynamicznie, czasami decyzje trzeba podejmować w ostatniej chwili - odparł.
W trakcie rozmowy urzędnik poinformował, że na 54 stokach zlokalizowanych w woj. małopolskim sanepid przeprowadził 391 kontroli, a postępowanie administracyjne wszczęto wobec czterech właścicieli. Od początku stycznia miało miejsce też 2700 kontroli w hotelach i tylko w jednym przypadku zdarzyło się, by ktoś przekroczył dopuszczalny limit gości wynoszący 50 proc.
***
W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.