List Morawieckiego i innych premierów do szefa RE ws. szczepionek. "Nie ma czasu do stracenia"

Premierzy Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i pozostałych jej członków apelują o przyspieszenie tempa prac nad dystrybucją szczepionek przeciwko koronawirusowi w Unii Europejskiej. Temat szczepień ma zostać poruszony podczas wideokonferencji Rady w tym tygodniu.

Przywódcy napisali, że pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek wysokiej jakości, pojawiają się trudności produkcyjne, które prowadzą do poważnych opóźnień.

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Premierzy Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii skierowali do szefa RE list ws. szczepionek

Zaznaczyli, że w połączeniu z pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa może to zagrozić powrotowi do normalnego życia. Zwrócono też uwagę na potrzebę zacieśnienia współpracy z Komisją Europejską w celu zwiększenia tempa produkcji i dystrybucji szczepionek.

"Musimy pilnie zintegrować nasz łańcuch wartości i pokierować nim strategicznie, aby zwiększyć zdolności produkcyjne szczepionek w Europie. Musimy także zapewnić odpowiednie wsparcie producentom z Europy na wypadek nieoczekiwanych problemów podczas procesu produkcji" - czytamy w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. 

Unijny mechanizm nie taki idealny. Dworczyk: analizujemy możliwości pozyskania szczepionek spoza UESzczepionki dla Polski spoza UE? Dworczyk: Analizujemy możliwości

"Istniejące zakłady produkcyjne będą wymagały dostosowania. Trzeba będzie zbudować nowe. Powinno to zapewnić - również w przyszłości - wszystkim naszym obywatelom w Europie dostęp do nowych szczepionek, w tym szczepionek mRNA, kiedy będziemy musieli ponownie się zaszczepić i dostosować nasze programy szczepień do mutacji, a nawet do nowych pandemii [...] Mamy nadzieję, że w tym tygodniu Rada Europejska wyśle jak najsilniejszy sygnał, że nie ma czasu do stracenia" - dodali sygnatariusze listu.

Wideokonferencja Rady Europejskiej jest przewidziana na czwartek i piątek. Jej uczestnicy mają rozmawiać też o obronności i relacjach z państwami południowego sąsiedztwa.

Więcej o: