Nieoficjalnie: Będzie regionalizacja obostrzeń. Minister zdrowia w środę przedstawi nowe zalecenia

Z nieoficjalnych ustaleń portalu polsatnews.pl wynika, że wprowadzane przez rząd nowe obostrzenia nie będą obejmowały całego kraju, a jedynie obszary, na których dochodzi do największej liczby zakażeń.
Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Tam może nawet dojść do cofnięcia poluzowanych niedawno restrykcji - na przykład tych dotyczących otwarcia hoteli, podaje Polsat News. Szczegółowej informacje mają zostać przedstawione na konferencji prasowej w środę 24 lutego. 

Nieoficjalnie: Minister zdrowia ogłosi regionalizację obostrzeń

Najwięcej zakażeń we wtorek 23 lutego odnotowano w województwach mazowieckim (1028), warmińsko-mazurskim (725) i pomorskim (515). Najmniej zaś w województwach lubuskim (145), świętokrzyskim (119) i opolskim (73). Jeden ze scenariuszy rządu zakłada, że w najbliższych dwóch tygodniach liczba zakażeń może wzrosnąć do nawet 15 tys. przypadków na dobę.

Poza regionalizacją obostrzeń kolejnym tematem konferencji prasowej ministra zdrowia ma być kwestia zasłaniania nosa i ust. Niemal pewne jest zakazanie używania przyłbic czy szalików. W miejscach publicznych wymagane będą maseczki.

Wojciech AndrusiewiczAndrusiewicz: Będzie raczej kategoryczny zakaz używania m.in. przyłbic

O zmianach dotyczących zasad noszenia maseczek mówi się w Polsce od zeszłego tygodnia. W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczył, że przyłbice czy szaliki są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka chirurgiczna lub maski FFP2 lub FFP3. Powodem wprowadzenia nowego obostrzenia w tym zakresie mają być mutacje koronawirusa SARS-CoV-2.

- Proszę zwrócić uwagę, że wirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany, coraz bardziej zaraźliwe, tak jak w przypadku odmiany brytyjskiej czy południowoafrykańskiej, i trzeba w związku z tym odpowiadać na bieżącą sytuację - mówił Dworczyk.

Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią?Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią? Czy są skuteczne?