Andrusiewicz: Wprowadzony zostanie raczej kategoryczny zakaz używania m.in. przyłbic

W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia "miękkiego", tzn. raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy do zasłaniania ust i nosa - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Pytany podczas konferencji prasowej o możliwe wprowadzenie obostrzeń dotyczących używania konkretnego rodzaju maseczek Wojciech Andrusiewicz wskazał, że "w zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia 'miękkiego', tzn. to raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy, z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać".

Dodał, że "nowe przepisy to jest zapewne kwestia jutrzejszego dnia, kiedy to minister zdrowia Adam Niedzielski będzie ogłaszał nowe podejście do obostrzeń w ramach rozporządzenia epidemicznego".

Premier Mateusz MorawieckiRMF FM: W środę poznamy nowe obostrzenia. Wśród nich te dotyczące maseczek

Michał Dwoczyk: Przyłbice są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka

W poniedziałek zmiany zapowiadał również szef KPRM Michał Dworczyk, który tłumaczył, że przyłbice czy szaliki są "gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka, w szczególności maseczka chirurgiczna czy FFP2 albo FFP3".

- Proszę zwrócić uwagę, że wirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany, coraz bardziej zaraźliwe – tak jak w przypadku odmiany brytyjskiej czy południowoafrykańskiej – i trzeba w związku z tym odpowiadać na bieżącą sytuację - mówił szef KPRM. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"
Więcej o: