Osoby w wieku 65-70 lat pominięte w planie szczepień. Resort zdrowia przesuwa tę grupę na drugi kwartał

Harmonogram szczepień, który rząd zaprezentował w piątek 19 lutego, zawiera jedną lukę - nie obejmuje osób w wieku 65-70 lat. Wynika z niego, że 22 marca rozpoczną się szczepienia dla osób młodszych, w wieku 60-65 lat.

Rząd zapewnia, że szczepienia odbywają się płynnie, a ewentualnie opóźnienia mogą wynikać z terminów dostaw szczepionek. W harmonogramie na najbliższe tygodnie zabrakło jednak jednej grupy wiekowej.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjnePrzepisy COVID-19 przyjęte tuż przed północą. Większość obowiązuje od dziś

Program szczepień przeciw COVID-19. Pominięto grupę wiekową 65-70

W piątek 19 lutego rząd przedstawił, jak będzie wyglądał harmonogram szczepień przygotowany na najbliższe tygodnie. Zgodnie z nim, 22 marca rozpoczną się szczepienia osób w wieku 60-65 lat, nie pojawiła się jednak informacja, co z grupą wiekową 65-70.

Zapewniano, że plan szczepień przebiega płynnie, a ewentualnie opóźnienia są spowodowane terminami dostaw dawek. Michał Dworczyk zapowiadał, że jeżeli dostawy zachowają umówione terminy, to uda się przeprowadzić szczepienia według harmonogramu, aż do końca pierwszego kwartału.

Luka w programie szczepień. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na Twitterze

Według pierwotnego planu Narodowego Programu Szczepień w I etapie powinny się znaleźć osoby powyżej 60 lat, zaczynając od najstarszych. 15 marca, zgodnie z planem, mają się rozpocząć szczepienia osób przewlekle chorych, a tydzień później osób ze służb mundurowych oraz wszystkich w wieku 60-65 lat. Pominięto jednak osoby z grupy wiekowej 65-70 lat.

Luzować obostrzenia czy nie? Polacy podzieleni. Sondaże 'GW', RMF FM i 'DGP'Luzować obostrzenia? Sondaże "GW", RMF FM i "DGP"

Co na to ministerstwo zdrowia? 

Osoby 66-69 zostaną zaszczepione w II kwartale 2021 r. Wtedy kiedy będzie dostępna dedykowana tym rocznikom szczepionka

- taka informacja pojawiła się na rządowym profilu poświęconym szczepieniom na COVID-19

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tempo szczepień w Polsce. „Trzeba wziąć pod uwagę strategię”
Więcej o: