RMF FM: W środę poznamy nowe obostrzenia. Wśród nich te dotyczące maseczek

Rząd ma w środę ogłosić nowe obostrzenie spowodowane obecną sytuacją epidemiologiczną - informuje RMF FM. Można się spodziewać obowiązku noszenia maseczek zamiast przyłbic, chust czy szalików, a także kwarantanny po wjeździe na teren Polski.

Wygląda na to, że kończą się właśnie dwa tygodnie luźniejszych restrykcji. Nowe obostrzenia rząd ma ogłosić w środę - dowiedziało się rmf24.pl.  Premier Mateusz Morawiecki 12 lutego zaznaczał, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej jest możliwy powrót do wcześniejszych obostrzeń.

Unijny mechanizm nie taki idealny. Dworczyk: analizujemy możliwości pozyskania szczepionek spoza UESzczepionki dla Polski spoza UE? Dworczyk: Analizujemy możliwości

Nowe obostrzenia. Maseczki zastąpią przyłbice, restrykcje na granicy

Jak pisaliśmy w gazeta.pl, szef KPRM Michał Dworczyk zapowiadał, że należy spodziewać się nowych wytycznych dotyczących zasłaniania ust i nosa. Wszyscy będziemy musieli nosić maseczki (a nie przyłbice czy chusty). Oficjalną decyzję rząd ogłosi prawdopodobnie jutro. Dworczyk zaznaczał, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych, będą to raczej zalecenia.

Rząd ma również wprowadzić zasadę, że do Polski mogą swobodnie wjeżdżać osoby, które okażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Ci, którzy takiego testu nie będą mieli, będą musieli poddać się kwarantannie.

Jak informuje rmf24.pl, rząd dyskutuje również nad zamykaniem sklepów, stoków czy kin. Nie ma jeszcze żadnych potwierdzonych decyzji.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje znaczny wzrost zakażeń i trzecią falę pandemii. Z tego powodu kolejne luzowanie obostrzeń może nastąpić dopiero w połowie kwietnia.

Epidemia koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 6 310 zakażeń koronawirusem i 247 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych przypadków wzrosła

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 6 310 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego tygodnia liczba nowych przypadków wzrosła o 1 134. Zmieniła się również liczba osób przebywających na kwarantannie - jest ich obecnie 161 407, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego dnia o 14 199 osób.

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"