Koronawirus. Nowe przepisy ws. obostrzeń przyjęte tuż przed północą. Większość obowiązuje od dziś

Późną nocą w poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia wprowadzającego restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Większość nowych przepisów weszła w życie zaledwie kilka godzin po ich publikacji. Jakie zmiany wprowadzono w obostrzeniach?

Rozporządzenie w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii to jeden z podstawowych aktów prawnych, który reguluje obostrzenia sanitarne. Niezapowiedziana nowelizacja, która weszła w życie w nocy z poniedziałku na wtorek zawiera szereg zmian. Dodano m.in. nowe osoby do pierwszej grupy szczepień, zwolniono niektóre grupy z obowiązkowej kwarantanny oraz wprowadzono nowe reguły dotyczące działania kasyn.

Koronawirus. Kwarantanna po powrocie z zagranicy nie dla zaszczepionych

Nowe przepisy rozszerzają katalog osób, które są wyłączane z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe z granicy. Izolacji nie będą musieli poddawać się:

  • uczniowie pobierających naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu umożliwienia tej nauki
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym, osoby prowadzące działalność naukową

Z obowiązkowej kwarantanny będą również zwolnione osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Koronawirus. Kasyna w reżimie sanitarnym, zmiany w kolejności szczepień

Nowe przepisy precyzują, że do dnia 28 lutego w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15m2 powierzchni dostępnej dla klientów. Wszyscy, poza obsługą, muszą zachowywać dystans społeczny wynoszący minimum 1,5 metra. Klienci w kasynach nie będą mogli również spożywać posiłków ani napojów.

W nowym rozporządzeniu zrezygnowano z ograniczeń w leczeniu uzdrowiskowym. Od wtorku warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym oraz turnusów leczniczo-profilaktycznych jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy mają być finansowane ze środków publicznych.

Nowelizacja wprowadziła również niewielką zmianę w kolejności wykonywania szczepień. Do grupy I zostały dodane osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowaniach dla osób bezdomnych.

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"
Więcej o: