Niedzielski entuzjastycznie o wydolności systemu szczepień: Do jesieni zaszczepimy 20 mln Polaków

Minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje, że do jesieni około 20 milionów Polaków będzie zaszczepionych przeciwko COVID-19. W tym tygodniu liczba osób, które otrzymały co najmniej pierwszą dawkę, ma przekroczyć 3 mln.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poddał się samoizolacji domowej w związku z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa w szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Minister miał ostatnich dniach kontakt z Michałem Dworczykiem podczas wspólnej konferencji prasowej, gdzie dzieliło ich około pół metra. Wcześniej ustalali razem szczegóły konferencji. - Wspólny kontakt trwał około 40 minut i odbywał się w maseczkach - wyjaśniał w TVP Info Adam Niedzielski.

- Jak tylko dowiedziałem się o tym, że pan minister Dworczyk ma pozytywny wynik testu, to nie czekając na nic, zabrałem się szybko do domu i żeby nie narażać współpracowników na ewentualne konsekwencje zakażenia, dokonałem samoizolacji. Czekam na decyzję sanepidu - mówił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Jak zapowiedział Niedzielski, we wtorek lub środę rząd ma ogłosić decyzję w sprawie obostrzeń sanitarnych. Wśród nowych rozwiązań ma być ograniczenie ruchu granicznego między Polską a Czechami i Słowacją. Wymogiem dla wjeżdżających do Polski osób byłby negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku braku takiego testu konieczna byłaby kwarantanna.

- Wśród innych rozpatrywanych rozwiązań są ograniczenia dla poszczególnych regionów - mówił minister zdrowia. W tym kontekście wymienił województwo warmińsko-mazurskie, które - jak podkreślał - odstaje od reszty kraju. - Wskaźniki nowych zakażeń i trafności wykonywanych testów są zdecydowanie powyżej średniej krajowej, i to tak, że tą średnią przekraczają nawet dwukrotnie - mówił minister Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział też, że kolejne rozwiązanie może dotyczyć zasłaniania ust i nosa. Rząd już w ubiegłym tygodniu dał do zrozumienia, że będzie chciał, aby jedynym możliwym rozwiązaniem w tym przypadku były maseczki.

Szczepienia przeciw COVID-19

Adam Niedzielski ocenił, że "dostawy szczepionek, które miały swój dołek przez ostatnie 2-3 tygodnie odbiły się troszkę na naszej płynności szczepień".

- Powoli zaczynamy już odbudowywać zapasy, ta płynność powinna się poprawić. Jeżeli dostawy będą odbywały się w sposób niezaburzony, to mamy perspektywę do wykorzystania odbudowanych zapasów chociażby do zaszczepienia osób przewlekle chorych - dodał.

Jak stwierdził minister, w marcu prawdopodobnie przekroczymy "wydolność" 3-4 milionów szczepień. Zapowiedział też, że w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie przekroczona liczba 3 milionów osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19. - Do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - wskazał. 

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rozłam w PO po decyzji ws. aborcji? "Od konserwatystów wymaga się więcej"
Więcej o: