Naukowcy z Białegostoku zidentyfikowali 12 wariantów koronawirusa. Wśród nich nowe "warianty podlaskie"
Warianty wirusa wykryto przy okazji analiz sekwencjonowania wirusa SARS-CoV-2, które prowadzą naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). U 69 pacjentów, pochodzących z różnych części województwa podlaskiego, zidentyfikowano 12 odmian wirusa SARS-CoV-2.
Koronawirus. Naukowcy z Białegostoku zidentyfikowali 12 wariantów koronawirusa
Największą liczbę przypadków - 18 - stanowił wariant brytyjski (B.1.1.7). Jak podał rzecznik UMB Marcin Tomkiel, cytowany przez PAP, w przebadanych próbkach wykryto też warianty: południowoafrykański (B.1.351), irlandzki (B.1.1.74, B.1.1.160), belgijski (B.1.1.221) i rosyjski (B.1.1.141) oraz "nowe, dotychczas nieopisywane warianty".
W rozmowie z Radiem Białystok Tomkiel poinformował, że nowe odmiany wstępnie opisano jako "warianty podlaskie".
- Spodziewaliśmy się, że te mutacje będą, bo wirus się zmienia. Potwierdziły się jednak obawy, że mamy zarówno wariant brytyjski, który już jest stwierdzony w naszym kraju, jak i wariant południowoafrykański, który do tej pory nie był tu opisywany - powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Joanna Reszeć, kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej.
Nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 badaczka określiła jako "alertowe". - To takie warianty, które wnoszą wyższe ryzyko zakaźności - tego, że mogą się szybciej rozprzestrzeniać, co potwierdzają dane opisywane w literaturze medycznej. W przypadku wariantu z Afryki Południowej spekuluje się również, że może on wpływać na bardziej burzliwy przebieg choroby, szczególnie u osób starszych, osób z chorobami współistniejącymi - powiedziała Reszeć.
Zdaniem Reszeć wykrycie nowych wariantów koronawirusa musi być sygnałem do tego, by wciąż przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. - Inne nowe warianty też mogą nas zaskakiwać. - Nie wiemy, jak się będą zachowywały - podkreśliła.
***
W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.
-
Podkarpacie. Wierni mszczą się na mieszkańcu, który doniósł o łamaniu obostrzeń w kościele
-
Polak, który zginął w Meksyku, pochodził z Marcinkowic. Mieszkanka: Nie dociera do nas, co się stało
-
Prokuratura reaguje na wyrok ws. sędziego Tuleyi. "Postanowienie Sądu jest prawnie bezskuteczne"
-
Ciało Jana Lityńskiego odnalezione. Straż Pożarna: Było uwięzione między konarami drzew
-
Żywiec. Trzecia fala COVID-19 w "narciarskim powiecie". "Mamy rekordowe wskaźniki"
- Prognoza pogody na tydzień 1-7 marca. Na początku ciepło. Od czwartku ochłodzenie i opady śniegu
- Prezydent Olsztyna o sytuacji przedsiębiorców: Mają rodziny, a rząd stawia na rodzinę Radia Maryja
- Chełm. Lekarz wyprosił pacjentkę bo miała przyłbicę. I nie chciał przeprosić
- Kontrola sanepidu w hotelu w Mikołajkach zastała tłum gości. PAP: Mogło być ich około tysiąca
- Koronawirus. Po 49 dniach od szczepienia sprawdził poziom przeciwciał. Wynik go zaskoczył