Inny przebieg COVID-19 niż rok temu. "Sądzimy, że coś nowego się wkradło w infekcję"

- Widzimy, że dzisiaj pacjenci chorują trochę inaczej niż rok temu. Wtedy przypadki kliniczne były trochę mniej złośliwe, przebieg był bardziej łagodny - mówiła w TVN24 dr Cholewińska-Szymańska.

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych, ordynatorka w wojewódzkim szpitalu chorób zakaźnych w Warszawie powiedziała w TVN 24, że obecnie przebieg zakażenia koronawirusem w  jest inny niż w zeszłym roku. 

- W tej chwili pacjenci, których przyjmujemy, to są pacjenci z bardzo ciężką niewydolnością oddechową od razu - wyjaśniała. - Sądzimy, że coś nowego się wkradło w infekcję koronawirusową, czego jeszcze nie zidentyfikowaliśmy. Mogą być za to odpowiedzialne nowe warianty wirusa.

Szczepienia na koronawirusa w Łodzi i regionieAdam Niedzielski: Dwie dawki szczepionki otrzymało już 929 tysięcy osób

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dwa przeprowadzane badania pokazują, że przeciwciała na koronawirusa ma 15-20 proc. osób. - Wydaje się, że te minimum 7-8 milionów osób w Polsce ma odporność - skomentował.

Doktor Cholewińska-Szymańska uznała jednak, że są to szacunki na wyrost. - Kilka  milionów osób jest uodpornionych, ale jako że transmisja wirusa to głównie dzieci i ludzie bezobjawowi, to nadal epidemia może się rozwijać w sposób niekontrolowany - skomentowała słowa ministra. 

Adam NiedzielskiTrzecia fala koronawirusa. Nieoficjalnie: W środę poznamy nowe restrykcje

Pandemia koronawirusa w nowym roku. Najgorsze przed nami?

Minister zdrowia mówił także w TVN 24 o prognozach na przyszłość. Jego zdaniem dzienna liczba zakażeń będzie się plasować na poziomie 10-12 tys. przypadków dziennie. Ze względu na coraz częściej wykrywane, bardziej zaraźliwe odmiany koronawiursa w naszym kraju - w tej chwili około 10 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków to mutacje brytyjskie i południowoafrykańskie. W rzeczywistości liczby te mogą być większe.

- Prognozujemy, że apogeum trzeciej fali będzie miało miejsce na przełomie marca i kwietnia, czeka nas więc jeszcze miesiąc nieprzerwanych wzrostów zakażeń - mówił Niedzielski. 

Zobacz wideo Czy nowe mutacje i trzecia fala epidemii jest już widoczna na oddziałach?

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.