Dworczyk: szaliki i przyłbice będą prawnie zakazane

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany o przywrócenie surowszych obostrzeń odpowiedział: "nie można lekceważyć tego, co dzieje się u naszych sąsiadów i nie można zamykać oczu". Zapowiedział przy tym, że rząd "będzie musiał podjąć jakieś decyzje w tej sprawie".

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, komentując obecną sytuację epidemiologiczną w kraju w Radiu ZET wyraził nadzieję, "że nie będą potrzebne jakieś restrykcyjne zmiany, ale z jakimiś zmianami w przepisach należy się liczyć".

Adam NiedzielskiNiedzielski o III fali: Czeka nas jeszcze miesiąc nieprzerwanych wzrostów

Harmonogramu otwierania branż nie będzie. "To niemożliwe"

Michał Dworczyk ogłosił, że w tym tygodniu zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i ustali, w jakiej formule niezbędne będzie przywrócenie obostrzeń. Na pytanie, dlaczego tuż przed trzecią falą pandemii została otwarta gospodarka, Dworczyk odpowiedział:

- Presja na otwieranie poszczególnych gałęzi była bardzo duża, presja mediów również. Premier, ogłaszając informację na temat poluzowania przepisów, mówił, że jest to próba na dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach podsumowanie i analiza - mówił. Dodał, że na tym etapie niemożliwe jest przedstawienie harmonogramu otwierania poszczególnych branż. Powód? Brak wiedzy na temat tego, jak będzie się rozwijała pandemia.

Dworczyk poruszył także temat maseczek, jakie, trzeba będzie nosić. - Jeśli chodzi o wyeliminowanie przyłbic i szalików, znajdzie to, w mojej ocenie, swoje miejsce w przepisach. Natomiast noszenie określonego typu maseczek będzie zaleceniem, a nie prawem - powiedział. 

Michał Dworczyk o wyjeździe prezydenta Dudy na narty: Nie złamał przepisów

Gość Radia ZET został też zapytany, czy prezydent powinien wyjeżdżać na narty w środku pandemii. - Nie wiem, czy był na nartach, nie wiem, jak długo przebywał, ale na pewno nie łamał żadnych przepisów - krótko odparł Dworczyk.

Szczepienia na koronawirusa w Łodzi i regionieAdam Niedzielski: Dwie dawki szczepionki otrzymało już 929 tysięcy osób

Szef Kancelarii Premiera dodał przy tym, że Andrzej Duda "na pewno nie złamał też reżimu sanitarnego, w którym wszyscy musimy funkcjonować". - To już czysty populizm. Postulujemy wszyscy, żeby przestrzegać przepisów sanitarnych, żeby przestrzegać reżimu i to powinni robić politycy, dając przykład postępowania innym - odpowiedział Dworczyk na pytanie, dlaczego rząd apeluje o powściągliwość, a prezydent jedzie na narty.

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"
Więcej o: