Trzecia fala koronawirusa w Polsce. Nieoficjalnie: W środę poznamy nowe restrykcje

Według nieoficjalnej informacji "Rzeczypospolitej" w środę mają zostać wprowadzone nowe restrykcje sanitarne. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń i spodziewanym rozwojem trzeciej fali koronawirusa w Polsce.

W ostatni weekend zanotowano wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce porównaniu do ubiegłych tygodni. Ministerstwo zdrowia informuje o tym, że mamy już trzecią falę koronawirusa i od przestrzegania reżimu sanitarnego zależy tempo "rozpędzania" się nowych zakażeń. Adam Niedzielski przekazał, że w Polsce już 10 proc. badanych próbek zakażonych zawiera mutacje koronawirusa.

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

Matt Hancock"Pierwsza dawka szczepionki zmniejsza przenoszenie wirusa o ok. 2/3"

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczypospolitej" w środę poznamy nowe restrykcje sanitarne. W ocenie dziennika zmiany mają dotyczyć między innymi granic, hoteli i noszenia maseczek.

Nowe restrykcje w związku z trzecią falą zakażeń. Nie będzie powrotu szkół, na stałe znikną przyłbice

Adam Niedzielski przekazał, że resort pracuje nad nowymi zaleceniami dotyczącymi zasłaniania ust i nosa. Maseczki mają na dobre zastąpić dotychczas dopuszczalne przyłbice i chusty. Przyłbice mają być przeznaczone do ochrony oczu dla medyków, którzy i tak muszą nosić maseczki.

Rząd obserwuje wzrost liczby zakażeń w ostatnim czasie oraz pojawienie się południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Pierwszy taki przypadek został zlokalizowany w okolicach Suwałk. W związku z trzecią falą zakażeń powrót dzieci z klas IV–VIII do nauki stacjonarnej wydaje się jak na razie bardzo wątpliwy.

Zgodnie z danymi z badań naukowych zamykanie szkół wszystkich szczebli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania pandemii 

- przekazał "Rzeczypospolitej" dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, członek Rady Medycznej przy premierze.

Ponadto, możliwe jest przywrócenie części obostrzeń. Adam Niedzielski mówił, że prawdopodobne jest wprowadzenie kontroli na granicach - aby przejechać będzie trzeba pokazać negatywny wynik testu na COVID-19 lub odbyć przymusową kwarantannę. "Być może dojdzie również do częściowego zamknięcia hoteli – tym razem dla osób poniżej 18. roku życia" - informuje dziennik.

Minister o Morawieckim: zawsze imponowało mi to, że potrafi podawać wiele liczbRząd powołał Instytut De Republica. "Nie mamy pojęcia, po co". Ani za ile

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: