Ministerstwo Zdrowia: 3 890 przypadków zakażenia koronawirusem i 17 ofiar śmiertelnych
W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.
***
3 890 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 17 kolejnych zgonów - takie dane resort zdrowia przekazał w poniedziałek, 22 lutego. Łączna liczba odnotowanych infekcji od początku epidemii w Polsce wzrosła więc do 1 642 658, natomiast zmarło do tej pory 42 188 pacjentów.
O 5 959 (do 1 384 373) wzrosła liczba osób określanych jako ozdrowieńcy. W ciągu ostatniej doby zmieniła się liczba Polaków skierowanych na kwarantannę - obecnie jest ich 147 208, co wobec dnia poprzedniego oznacza spadek o 8 892. O 4 spadła z kolei liczba zajętych respiratorów, natomiast o 259 wzrosła liczba zajętych łóżek. Oznacza to, że dla pacjentów covidowych dostępnych jest w tej chwili 48,76 proc. wolnych respiratorów i 50,97 proc. wolnych łóżek.
Koronawirus. Niedzielski o trzeciej fali: Szczepienia jeszcze nie dają większego efektu
Nowe przypadku zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (699), pomorskiego (545), podkarpackiego (363), śląskiego (306), dolnośląskiego (254), małopolskiego (234), kujawsko-pomorskiego (217), wielkopolskiego (217), lubuskiego (204), warmińsko-mazurskiego (158), łódzkiego (138), zachodniopomorskiego (111), lubelskiego (101), świętokrzyskiego (85), podlaskiego (79), opolskiego (52). 127 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
"Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób" - dodało Ministerstwo Zdrowia.
- Jeżeli nowe mutacje będą systematycznie rosły, to przyspieszenie zakażeń może być większe. Cały czas trzeba powtarzać, że musimy postępować rozważnie i się chronić. Mówię tutaj o stosowaniu reguły DDM - dezynfekcja, dystans, maseczki. Szczepienia jeszcze nie mają takiego efektu tamy i zahamowania pandemii - mówił minister zdrowia o bieżącej sytuacji pandemicznej na antenie TVN24. Polityk podkreślał, że to od stosowania reguł reżimu sanitarnego zależy, jak szybko "rozpędzi się" trzecia fala zakażeń koronawirusem w Polsce. Szef resortu podkreślał, że już 10 procent badanych próbek to mutacje koronawirusa.
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
- Wykładowczyni miała polecić studentom skandaliczny podręcznik do psychologii. "Dziecko prowokuje"
- Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów
- To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Prof. Matyja o ewentualnym proteście lekarzy: Nigdy nie odeszliśmy i nie odejdziemy od łóżek