Adam Niedzielski o trzeciej fali koronawirusa: Czeka nas jeszcze miesiąc nieprzerwanych wzrostów

- Prognozujemy, że apogeum będzie miało miejsce na przełomie marca i kwietnia, czeka nas jeszcze miesiąc nieprzerwanych wzrostów - mówił Adam Niedzielski na antenie TVN24 o trzeciej fali zakażeń koronawirusem.

- Jeżeli nowe mutacje będą systematycznie rosły, to przyspieszenie zakażeń może być większe. Cały czas trzeba powtarzać o tym, że musimy postępować rozważnie i się chronić. Mówię tutaj o stosowaniu reguły DDM - dezynfekcja, dystans, maseczki. Szczepienia jeszcze nie mają takiego efektu tamy i zahamowania pandemii - mówił minister zdrowia o bieżącej sytuacji pandemicznej na antenie TVN24. Polityk podkreślał, że to od stosowania reguł reżimu sanitarnego zależy, jak szybko "rozpędzi się" trzecia fala zakażeń koronawirusem w Polsce. Szef resortu podkreślał, że już 10 procent badanych próbek to mutacje koronawirusa.

Widzimy rozprężenie, ludzie są bardzo już zmęczeni, bo niedługo minie rok odkąd pandemia jest w Polsce. Postawy, które prezentujemy, to są postawy rozluźniające

- ostrzegał Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

Dariusz PiontkowskiPowrót uczniów do szkół. Dariusz Piontkowski: Za kilka dni będzie decyzja

Adam Niedzielski o trzeciej fali zakażeń koronawirusem

Około 7-8 mln osób w Polsce posiada odporność na COVID-19 - podaje minister zdrowia. W ocenie Adama Niedzielskiego apogeum zakażeń koronawirusem spodziewane jest początku wiosny. - Prognozujemy, że apogeum będzie miało miejsce na przełomie marca i kwietnia, czeka nas jeszcze miesiąc nieprzerwanych wzrostów - zapowiedział polityk. Przyrosty zakażeń z tygodnia na tydzień są większe niż dotychczas. Ostatnie statystyki wykazują wzrosty liczby osób zakażonych. 3900 przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano w niedzielę.

Adam Niedzielski zapewnił, że dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi wróciły do normalnego poziomu. - Zaczynamy odbudowywać poziomy zapasów - przekazał polityk. Jeśli chodzi o rozlewanie szczepionek przeciwko koronawirusowi w Polsce, to ministerstwo negocjuje z koncernami produkującymi szczepionkę. Szef resortu zaznaczył, że są to "bardzo trudne rozmowy" i nie może podać ich szczegółów.

Nowe zasady na granicach. Zmiany w zasłanianiu ust i nosa

Pod koniec tygodnia mają być ogłoszone nowe zasady przejazdu przez granicę i wytyczne, co do noszenia maseczek. Ma być wprowadzony zakaz noszenia zamienników maseczek takich jak przyłbice i chusty. Ministerstwo zdrowia przekazało, że pracuje nad nowymi zasadami przejazdu przez granicę zachodnią i południową. Przy wjeździe do kraju ma być wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa lub obowiązkowa kwarantanna po wjeździe na teren Polski.

Matt Hancock"Pierwsza dawka szczepionki zmniejsza przenoszenie wirusa o ok. 2/3"

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: