Białystok. Naukowcy, którzy wykryli mutację z RPA. "Efekt badania troszkę nas zaskoczył"

Podczas badania kilkudziesięciu pacjentów zakażonych koronawirusem naukowcy z Białegostoku wykryli także nową mutację SARS-CoV-2, która pochodzi z RPA. - Te dane nie są jeszcze tak jednoznaczne, aczkolwiek są doniesienia mówiące, że rzeczywiście ta zakaźność jest dużo wyższa - powiedziała w rozmowie z TVN24 dr hab. Joanna Reszeć.

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadał grupę 69 osób zakażonych koronawirusem. Wówczas wykryto mutację pochodzącą z RPA. - Efekt tego badania troszkę nas zaskoczył. Oczywiście potwierdziliśmy obecność tych klasycznych wariantów SARS-CoV-2, ale pojawiły się też tak zwane warianty alertowe. Między innymi wariant brytyjski i wariant, którego jak do tej pory nie mieliśmy w kraju, czyli wariant południowoafrykański - powiedziała w rozmowie z TVN24 dr hab. Joanna Reszeć. Jak wyjaśniła, "wariant alertowy" związany jest wyższą transmisyjnością wirusa. - Brytyjski ma ok. 50 proc. wyższą transmisyjność w porównaniu z wirusem klasycznym, natomiast co do wariantu południowoafrykańskiego te dane nie są jeszcze tak jednoznaczne, aczkolwiek są doniesienia mówiące, że rzeczywiście ta zakaźność jest dużo wyższa - dodała dr hab. Reszeć.

Niedzielski: Przypadek pochodzi z okolic Suwałk

O tym, że mutacja SARS-CoV-2 pochodząca z RPA jest już w Polsce, poinformował w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Pierwszy przypadek tej mutacji został zweryfikowany przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk - powiedział polityk. Dodał, że mutacje brytyjska i południowoafrykańska będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych.

Adam Niedzielski podkreślił także, że trzecia fala jest już w Polsce, o czym świadczy wzrost liczby zakażeń.

Adam NiedzielskiPierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"
Więcej o: