Co z maseczkami? Ekspert zapowiadał rozporządzenia. Minister: Na razie go nie będzie

Prof. Andrzej Horban przekonywał w piątek, że jeszcze tego dnia zostanie wydane rozporządzenie, które będzie nakazywało noszenie "porządnych" maseczek. Informacje zdementował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trwają dyskusje nad standardem zasłaniania ust i nosa, ale przepisy mogą pojawić się dopiero w przyszłym tygodniu.

Szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban powiedział w piątek w TVN24, że bardzo ważne jest to, aby nosić "porządne maseczki". - Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem - powiedział. Dodał, że jeszcze tego dnia minister zdrowia wyda rozporządzenie w sprawie maseczek oraz zaapelował o stosowanie się do nowych przepisów.

Minister zdrowia zdementował słowa prof. Horbana. "Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie"

Adam Niedzielski odniósł się do słów prof. Horbana w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci na przykład szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować - powiedział.

Jaka maska najlepiej będzie nas chronić przed koronawirusem? Przyłbica robi to najgorzejMaski chirurgiczne czy FFP2 - które najlepiej chronią przed koronawirusem?

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Adrusiewicz, zwrócił uwagę na to, że dzisiaj dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy był wprowadzany obowiązek zasłaniania twarzy. - Stąd gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice. Jednak na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej materii nie będzie - powiedział.

Niedzielski: Nie chcemy wprowadzać twardego, regulacyjnego podejścia

Niedzielski wyjaśnił, że trzeba dać "wyraźny sygnał w sprawie przyłbic", które według niego są zbyt często noszone i nie zapewniają takiego samego zabezpieczenia przed zakażeniem, jak najprostsza maseczka. Niedzielski podkreślił jednak, że w nowych przepisach nie zostanie wprowadzony jednolity standard maseczek. Oznacza to, że maseczki inne niż FPP2/FPP3 nie zostaną zakazane.

Adam NiedzielskiNiedzielski o liczbie zakażeń: To potwierdzenie, że 3. fala jest w Polsce

- Będzie jasne zalecenie, że nieakceptowane są chusty, przyłbice. Co do rodzaju maseczki - nie chcemy wprowadzić twardego, regulacyjnego podejścia. Osoby noszące przyłbicę i zasłaniające się chustą nie będą mogły usprawiedliwiać się, że nie mają maseczki. Ona musi być. Policja będzie tego przestrzegać. Nie będziemy za to prowadzić kontroli pod kątem rodzaju maseczki - powiedział szef resortu zdrowia w Radiu Zet.

Niedzielski zapowiedział, że nowe przepisy w sprawie zakrywania ust i nosa mogą zostać opublikowane w następnym tygodniu.

Czytaj też: Czesi podjęli decyzję. "Wymagane będzie noszenie maseczek FFP2, nanomaseczek lub dwóch masek chirurgicznych"

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"
Więcej o: