Kiedy szczepienia seniorów? Dworczyk: W drugim kwartale zostaną uruchomione kolejne terminy

W drugim kwartale zostaną uruchomione kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19 dla seniorów 70 plus. "Uruchomimy zapisy jak tylko otrzymamy od producentów wiążące informacje na temat dostaw szczepionek w II kwartale" - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień pytany był w piątek na konferencji prasowej co z 70-latkami, dla których nie wystarczyło szczepionek przy wcześniejszych zapisach.

- Jeśli chodzi o seniorów 70 plus, to oczywiście zostaną uruchomione kolejne terminy w drugim kwartale. Uruchomimy zapisy jak tylko otrzymamy od producentów wiążące informacje na temat dostaw w drugim kwartale - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak dodał, "na razie tych informacji nie mamy".

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

Michał Dworczyk: Seniorzy będą szczepieni szczepionkami firm Pfizer i Moderna

- Interweniujemy zarówno przez Komisję Europejską, jak i bezpośrednio u producentów, ale nie mając tej podstawowej wiedzy, nie możemy uruchamiać zapisów na drugi kwartał - zaznaczył Dworczyk.

- I oni będą - mówię o wszystkich osobach, które się nie zapisały wśród seniorów 70 plus, jak również o seniorach między 65 a 70 rokiem życia - wszyscy będą mogli w drugim kwartale zapisać się na termin i przyjąć szczepienie  - powiedział minister.

Przypomniał, że zgodnie z obecnie obowiązującymi rekomendacjami "to będą szczepionki firmy Pfizer i Moderna". "Warto jeszcze dodać, że mamy w tej chwili ponad 600 tys. osób, które zgłosiły się spośród grypy seniorów powyżej 70 roku życia, zgłosiły się jako osoby, które chcą przyjąć szczepionkę. Mamy w systemie do nich kontakt i automatycznie te osoby zostaną wpisane na pierwsze terminy kwietniowe po tym, jak tylko terminy zostaną uruchomione" - poinformował szef KPRM.

Pozostałe osoby - dodał - "będą mogły się zapisywać za pośrednictwem tych kanałów dostępu, które do tej pory funkcjonowały". (PAP)

autor: Edyta Roś

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Czytaj też: Dworczyk o rosyjskiej szczepionce Sputnik. "Na razie nie analizowaliśmy zakupu"

Adam NiedzielskiNiedzielski o liczbie zakażeń: To potwierdzenie, że 3. fala jest w Polsce

Więcej o: