Niedzielski ujawnił nowe dane nt. zakażeń COVID. "To potwierdzenie, że 3. fala jest w Polsce"

Liczba wykrytych przypadków COVID-19 jest znacznie wyższa niż na ten sam dzień przed tygodniem. - To potwierdzenie faktu, że trzecia fala jest w Polsce - powiedział w Radiu ZET minister Adam Niedzielski. Mówił o perspektywie nowych obostrzeń, jednak dodał, że "nie będzie przesądzał, w którą stronę pójdziemy".
Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

- Dzisiejsze wyniki pokazują duże przyrosty względem poprzedniego tygodnia. Dziś mamy 8,5 tys. nowych zakażeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET. To dużo, biorąc pod uwagę, że w weekendy zazwyczaj raportowanych jest mniej nowych przypadków. 

- To o 200 mniej niż wczoraj, ale tydzień do tygodnia to ok. 2 tys. przypadków więcej. To potwierdzenie faktu, że trzecia fala jest w Polsce - powiedział. Jednak pytany o obawy przed skutkami kolejnej fali epidemii zapewnił o "dobrym przygotowaniu". - Mam poczucie, że jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy bazę 26 tys. łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19. Wczoraj to obłożenie było na poziomie 12,5 tys., więc bufor jest duży - powiedział. 

Mininister zdrowia: Rząd nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy obostrzenia będą wprowadzane regionalnie

Powiedział, że to "zdecydowanie moment, żeby podjąć decyzje podparte analizą" ws. nowych obostrzeń. - Zastanawiamy się, jak wprowadzać obostrzenia skutecznie, ponieważ niestety jest zmęczenie materiału. Trzeba działać skutecznie, a nie na ślepo - stwierdził. Zauważył, że obecnie szczególnie dużo zakażeń jest w regionie Warmii i Mazur, jednak rząd nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. 

- Nie będę przesądzał, w którą stronę pójdziemy. Decyzja musi uwzględnić różne perspektywy, nie tylko zdrowotne. To kwestia funkcjonowania gospodarczego i społecznego. Szkoły? Wydaje się, że są na końcu kolejki do zamykania - powiedział o obostrzeniach. 

Więcej o: