Rząd przedstawia plan szczepień na najbliższe tygodnie. "Trzecia fala pandemii już jest w Polsce"

Na piątkowej konferencji ministra Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego ogłoszono terminy szczepień przeciwko koronawirusowi dla nauczycieli, służb mundurowych i kolejnych grup przewidzianych w Narodowym Programie Szczepień. - Trzecia fala pandemii już jest w Polsce - powtórzył minister zdrowia.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Michał Dworczyk na konferencji prasowej w piątek ogłosił wstępny program szczepień przeciwko koronawirusowi na najbliższe tygodnie. Jak zaznaczał polityk, terminy będą bezpośrednio uzależnione od tempa dostaw szczepionki. Koordynator Narodowego Programu Szczepień ogłosił terminy szczepień przeciwko koronawirusowi dla kolejnych grup.

Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią?Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią? Czy są skuteczne?

Koronawirus w Polsce. Rząd ogłasza planowany harmonogram szczepień

Do 7 marca zakończą się szczepienia dla nauczycieli, a rozpocznie się proces szczepień uzupełniających dla kadry medycznej. Zaś od 15 marca będą mogły się zaszczepić osoby z grupy 1B czyli przewlekle chorzy. Jak mówił Michał Dworczyk, jest to około 70 tys. osób. Grupy te będą szczepione szczepionkami Pfizera i Moderny.

22 marca rozpocznie się szczepienie służb mundurowych oraz pacjentów w wieku 60-65 lat. Jak przyznał minister, osoby z tej grupy będą szczepione preparatem firmy AstraZeneca. 

Po pierwsze, chcemy do 7 marca zakończyć proces szczepienia dla nauczycieli. To orientacyjna data

- przekazał Michał Dworczyk, koordynator Narodowego Programu Szczepień.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Trzecia fala koronawirusa w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził z kolei, że liczba zachorowań w ostatnich dniach wskazuje na dynamiczny wzrost. - Przyrost nowych zakażeń osiągnął blisko 2400 nowych przypadków. Od kilku dni obserwujemy, że ta nadwyżka między tym a zeszłym tygodniem jest coraz większa - mówił Adam Niedzielski.

Patrząc na wyniki możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości

- dodał Adam Niedzielski.

\Konferencja prasowa premiera i mninistra zdrowia w Warszawie w sprawie epidemii koronawirusaCzy wrócą niektóre obostrzenia? Konferencja ministra Dworczyka i Niedzielskiego

Więcej o: