Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią? Czy skutecznie chronią przed COVID-19?

Maski typu FFP2 są przeciwpyłowe oraz antysmogowe i mogą być stosowane przez wszystkie osoby. Z kolei te typu FFP3 są antywirusowe i antybakteryjne, zostały stworzone z przeznaczeniem dla medyków pracujących z pacjentami zakażonymi COVID-19.

Różnicą między maskami typu FFP2 i FFP3 jest m.in. efektywność filtracji. Dla tych pierwszych jest to 94 procent, a dla FFP3 99 procent.

Wojciech AndrusiewiczMZ: Mamy już III falę koronawirusa. "Problem z dyscypliną społeczną"

Koronawirus w Polsce. Półmaski filtrujące FFP2 i FFP3

Półmaski filtrujące wykorzystywane są w ochronie dróg oddechowych przed szkodliwymi dla nich cząstkami znajdującymi się w powietrzu. Obecnie są stosowane, aby ograniczyć transmisję koronawirusa. FFP2 i FFP3 to typy masek filtrujących, nazywane również półmaskami. Skrót FFP w języku angielskim oznacza "filtering face piece". Maski filtrujące dzielą się na trzy typy: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Wszystkie one oczyszczają powietrze podczas wdechu i wydechu. 

Cyfra przy FFP określa jaką klasę filtracji posiada dana maska. Mamy więc trzy rodzaje masek, które cechują się różnym procentem zatrzymywania cząstek.

  • klasa 1 - maski FFP1 mają skuteczność filtracji określoną na 80 proc. Maski chronią przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej toksyczności;
  • klasa 2 - maski FFP2 mają skuteczność filtracji na poziomie 94 proc. Chronią przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej i średniej toksyczności;
  • klasa 3 - to maski FFP3 o skuteczności filtracji wynoszącej aż 99 proc. Chronią przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności.

Jaka działają maseczki? Jaka jest ich skuteczność?

Maski FFP2 czy FFP3  idealnie przylegają do twarzy, a wydychane powietrze w całości przedostaje się przez filtr. Maseczki zostały wyposażone w zawory dzięki którym usuwana jest para wodnej. Maskę należy zdjąć w momencie zawilgocenia, po tym czasie tworzą się w niej niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. 

Według przeprowadzonych badań maski typu FFP2 i FFP3 zmniejszają transmisję koronawirusa w prawie takim samym stopniu. Oba rodzaje półmasek są wielokrotnego użytku. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji maski po jej użyciu.

Czy maska FFP2 jest lepsza od maseczki chirurgicznej?

Maski FFP2 czy FPP3 są lepsze od maseczek chirurgicznych. Dlaczego? 

  • zwykle można ją nosić dłużej - wolniej ulega zawilgoceniu;
  • zwykle posiadają filtr, np. węglowy, który zabezpiecza przed dodatkowymi zanieczyszczeniami stałymi jak dym, pył, kurz czy emisją spalin i brzydkimi zapachami;
  • zwykle posiadają zawór ułatwiający oddychanie (zmniejsza się wtedy opór powietrza) oraz chronią w lepszym stopniu maskę przed wilgocią.

Uwaga - stosowanie masek FFP2 nie zwalnia jej użytkownika z przestrzegania reżimu sanitarnego, czyli dezynfekcji rąk czy utrzymywania dystansu! 

Jaka maska najlepiej będzie nas chronić przed koronawirusem? Przyłbica robi to najgorzejMaski chirurgiczne czy FFP2 - które najlepiej chronią przed koronawirusem?

Na co zwrócić uwagę wybierając maskę?

Przed zakupem maski warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie zostały na niej umieszczone:

  • CE - produkt został poddany procedurze oceny zgodności, gwarantuje spełnienie wymagań techniczno-prawnych;
  • NR - półmaska jednorazowego użytku, przeznaczona do noszenia przez maksymalnie 8 h, nie należy jej zakładać ponownie;
  • R - półmaska wielokrotnego użytku.
Zobacz wideo Trzecia fala wirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?
Więcej o: