Maski chirurgiczne czy FFP2 - które najlepiej chronią przed koronawirusem? Odpowiada dr Sutkowski

Przed koronawirusem najlepiej chronią maski z filtrem hepa oraz maski filtrujące FFP3 i FFP2. Tak twierdzi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

- Niektóre państwa wprowadzają obowiązek noszenia masek z włókniną. Najbardziej idealna byłaby maska hepa, maska z włókniną węglową, FFP3, FFP2, ale jeżeli mają być takie w powszechnym stosowaniu, te, które możemy zaproponować ogółowi, to powinna być to maska chirurgiczna, właśnie maska z włókniną - powiedział doktor Michał Sutkowski.

Maski z filtrem hepa, maski filtrujące FFP3 i FFP2 chronią najlepiej przed koronawirusem

Dr Sutkowskiego powiedział, że rozporządzenia dotyczące zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych wydawane są w całej Europie. - Wiosną byłoby to rozporządzenie, które byłoby nieskuteczne, ponieważ nie było odpowiedniej liczby masek chirurgicznych, nawet dla specjalistów, a jeśli były, to ich cena była wysoka - wyjaśnił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Od samego początku, w momencie, kiedy był medycznie uzasadniony obowiązek noszenia masek mówiliśmy o tym, że maska chirurgiczna jest zdecydowanie lepsza niż maska bawełniana. I zdecydowanie obie lepsze niż przyłbica - dodał dr Sutkowski na antenie TVN24.

Adam Niedzielski Niedzielski: Średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tys.

Dr Sutkowski wyjaśnił również, że na początku pandemii eksperci nie zalecali wszystkim noszenia masek, ponieważ nie spodziewali się, że "będzie to tak zjadliwy" wirus. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych został również zapytany o ochronę, jaką dają przyłbice. - Możliwości dostania się aerozolu z boku przyłbicy, z góry, są zdecydowanie większe. Oczywiście są pojedyncze przypadki, w których osoby np. z alergiami nie mogą nosić bawełnianych czy innych masek, ale to przypadki bardzo rzadkie - podkreślił.

Wojciech Andrusiewicz MZ: Mamy już III falę koronawirusa. "Problem z dyscypliną społeczną"

Kiedy będzie rozporządzenie w sprawie maseczek? Minister Niedzielski zdementował słowa profesora Horbana

W piątek w programie TVN24 "Jeden na jeden” główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban wypowiedział się na temat maseczek. - Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem - powiedział. Wyraził również nadzieję, że minister zdrowia wyda w piątek rozporządzenie dotyczące maseczek.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zdementował jednak słowa doradcy. - Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci na przykład szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować - powiedział wp.pl szef resortu zdrowia.

Zobacz wideo
Więcej o: