Kiedy się zaszczepimy? Znamy kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19

Wiadomo już, które grupy społeczne jako następne zostaną dopuszczone do szczepień przeciw COVID-19. Od 15 marca pierwszą dawkę będą mogły przyjmować osoby przewlekle chore, a następni w kolejce będą przedstawiciele służb mundurowych.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Jak informuje RMF FM, uprawniona do szczepień od 15 marca grupa to osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. Są to osoby przypisane do grupy 1B, po której rozpoczną się szczepienia między innymi policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej czy żołnierzy.

Finlandia. Wykryto nowy wariant koronawirusaFinlandia. Wykryto nowy wariant koronawirusa - FIN-796H

Przewlekle chorzy, dializowani i wentylowani będą szczepieni przez 5 dni

Jeśli chodzi o termin, w którym rozpocznie się szczepienie przedstawicieli służb mundurowych, pierwsze dawki będą oni mogli przyjmować tydzień po grupie 1B, czyli 22 marca. Etap ten docelowo ma potrwać do 5 kwietnia.

Osoby przewlekle chore, dializowane i mechanicznie wentylowane mają być szczepione przez 5 dni - od 15 do 20 marca. Powodem tak krótkiego okresu jest fakt, że do tej grupy należy jedynie 70 tysięcy osób. Wiele z nich jednak może mieć problem z dotarciem do punktów szczepień, ponieważ z uwagi na swój stan zdrowia nie są w stanie opuszczać miejsca zamieszkania.

W połowie marca ruszą zapisy dla osób w wieku 60-65 lat

Przedstawiciele grupy 1b mają otrzymywać szczepionki Pfizera i Moderny. Rada Medyczna przy premierze nie rekomenduje bowiem tego, aby przewlekle chorzy i starsi byli szczepieni preparatem firmy AstraZeneca, który z kolei będzie łatwiej dostępny dla chętnych między 60. a 65. rokiem życia. Zapisy tych osób rozpoczną się 22 marca.

RespiratorCzy to już trzecia fala koronawirusa? Ekspertka: W mojej ocenie raczej tak

Od połowy marca z kolei rząd planuje wznowić zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia, czyli tych, dla których zabrakło terminów w pierwszym kwartale 2021 roku. Na ten moment w rządowej bazie znajduje się ponad 600 tysięcy osób, które zostawiły swoje dane na infolinii wskutek braku możliwości zapisania się na szczepienie.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: