Finlandia. Wykryto nowy wariant koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze, gdzie FIN-796H się rozwijał

Laboratorium w Helsinkach wykryło nowy wariant koronawirusa - poinformowały w czwartek fińskie władze medyczne. Patogen ma cechy wcześniej wykrytych wariantów - brytyjskiego i południowoafrykańskiego, ale jego "linia ewolucyjna jest inna".

Mutację "trudniej też wykryć" w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR – napisano w komunikacie.

RespiratorCzy to już trzecia fala koronawirusa? Ekspertka: W mojej ocenie raczej tak

Eksperci: Nowy wariant nie rozprzestrzenia się szybciej

"Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa" – ocenił na cotygodniowej konferencji prasowej dotyczącej przeglądu sytuacji epidemicznej Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).

Przyznał, że do informacji o "nowej mutacji" władze podchodzą "ze spokojem", ponieważ ze wstępnej  wiedzy wirusologów nie wynika, aby ten rodzaj wirusa rozprzestrzeniał się szybciej, czy też nie można było go wykrywać.

Nowy wariant różni się od poprzednich

Nowy wariant wirusa FIN-796H – tak wstępnie nazwany przez naukowców z Vita Laboratoriot oraz Instytutu Biotechniki Uniwersytetu w Helsinkach – został rozpoznany u pacjenta z południowej części kraju, ale prawdopodobnie rozwinął się za granicą. W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii ogólny poziom zakażeń koronawirusem jest znacznie niższy w porównaniu z innymi krajami.

Aleksander Kwaśniewski zakażony koronawirusemAleksander Kwaśniewski i jego żona o zakażeniu koronawirusem: Ciężko jest

Wariant ten – jak podkreślono – różni się od wcześniej rozpoznanych, a więc m.in. od wersji brytyjskiej, południowoafrykańskiej, brazylijskiej czy japońskiej. Ma jednak również cechy tych wariantów, które są bardziej zaraźliwe i wpływają na skuteczność szczepionki. Nie ma jednak jeszcze konkretnej wiedzy na temat poziomu zakaźności nowego wariantu czy też jego odporności na szczepionki.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Zobacz wideo Trzecia fala wirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?