Rozlewnia szczepionki przeciw COVID-19 już niedługo w Polsce. Wiceminister podał datę

- Może wtedy także dostawy do naszego kraju, do naszych obywateli będą zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skoordynowane - mówił Waldemar Kraska o korzyściach z polskiej rozlewni szczepionek.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Szkoła / zdjęcie ilustracyjneMiesiąc po otwarciu szkół ok. 400 podstawówek nie działa w normalnym trybie

Rozlewnia szczepionek będzie uruchomiona jesienią

Wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska, powiedział w czwartek na antenie TV Republika, że rząd planuje budowę linii do rozlewania szczepionek. Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin poinformował także, że linia produkcyjna osiągnie możliwości napełnienia około 16 tys. ampułek na dobę, czyli około 40 mln rocznie - podaje forsal.pl. Wyjaśnił, że taka linia może zostać użyta do konfekcjonowania różnych produktów farmaceutycznych, nie tylko szczepionek.

Produkcja szczepionki to koszt około 3 miliardów złotych

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w rozmowie z polsatnews.pl, że za kilka tygodni ruszy w Polfie Tarchomin rozlewnia szczepionki przeciw Covid-19. Jego zdaniem ambicją rządu jest odbudowanie w Polsce przemysłu farmaceutycznego.

Kończy się przygotowanie linii, która kosztem 40 mln zł została przygotowana do tego

- mówił. Dodał też, że jeśli chodzi o samą produkcję szczepionki, to jest to kwestia "na lata" i do tego bardzo kosztowna. Trzeba w nią zainwestować około 3 mld złotych. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy tego robić, jak mówił.

Epidemia koronawirusa. SłowacjaKoronawirus. Słowacja prawie jak Bergamo. Rząd prosi o pomoc Unię Europejską

Jest to także nadzieja dla Polski, że ta szczepionka będzie tutaj rozlewana w naszym kraju, więc będzie u nas na miejscu. Może wtedy także dostawy do naszego kraju, do naszych obywateli będą zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skoordynowane

- stwierdził Waldemar Kraska.

Zobacz wideo "Szczepienia dwóch prędkości" konieczne dla uzyskania odporności zbiorowej?
Więcej o: