Były szef GIS: Im szybciej przyjdzie wiosna, tym szybciej przywitamy koniec epidemii

- Jeżeli nie podejdziemy odpowiedzialnie do obostrzeń, to rząd nie będzie miał innego wyjścia i będzie musiał zaostrzyć restrykcje - powiedział Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny. Posobkiewicz odniósł się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który ostrzegł przed zwiększającą się liczbą zakażeń i możliwą "trzecią falą pandemii".

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Marek Posobkiewicz powiedział w programie "Newsroom" w WP.pl, że według niego w lutym utrzyma się stosunkowo wysoka liczba zakażeń. Dodał, że ma nadzieję, iż w marcu liczba zachorowań się zmniejszy, a na przełomie kwietnia i maja dojdzie do wyraźnej poprawy sytuacji epidemicznej.

Posobkiewicz: Aura w styczniu i lutym sprzyja zachorowaniom na COVID-19

Marek Posobkiewicz został zapytany o ostrzeżenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podał we wtorek rano liczbę nowych zakażeń oraz zaznaczył, że mamy do czynienia z "odwróceniem tendencji" i niebezpiecznym wzrostem zachorowań. Posobkiewicz odpowiedział, że jeden dzień to zbyt mało, aby stwierdzić jakikolwiek trend. Dodał, że do tego potrzebne są dane epidemiczne co najmniej z tygodnia lub dwóch.

Szczepienia przeciwko COVID-19Dr Tarkowski: Możliwe, że szczepienia trzeba będzie regularnie powtarzać

Styczeń i luty zawsze były miesiącami wzmożonych zachorowań na grypę, a COVID-19 to choroba grypopodobna. Wychłodzenie, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami, ta aura sprzyja zachorowaniom. Im szybciej przyjdzie wiosna, tym szybciej przywitamy koniec epidemii

- powiedział były Główny Inspektor Sanitarny.

Posobkiewicz dodał, że intencją ministra zdrowia było ostrzeżenie przed zbyt lekkomyślnym zachowaniem wielu osób (jak nap. w ostatni weekend w Zakopanem), które niestosowaniem się do restrykcji mogą doprowadzić do ponownego wzrostu liczby zachorowań. - Jeżeli nie podejdziemy odpowiedzialnie do obostrzeń, to rząd nie będzie miał innego wyjścia - będzie musiał zrobić krok w tył i zaostrzyć restrykcje - powiedział.

- Nie jestem za tym, aby zamykać wszystko i zamrozić na jak najdłużej. Jestem za tym, aby otwierać, ale musi to być połączone ze świadomością i odpowiedzialnością ludzi - dodał.

RPA zawiesza stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZenecaKolejny wariant koronawirusa. B.1.525 może być odporniejszy na szczepionki

Zobacz wideo Czy czekają nas kolejne obostrzenia? Müller: Decyzje zostaną podjęte na początku przyszłego tygodnia
Więcej o: