Dr Tarkowski: Możliwe, że szczepienia na koronawirusa trzeba będzie regularnie powtarzać

- To, jak szybko mutuje koronawirus, sprawia, że być może szczepienia będzie trzeba regularnie powtarzać - mówi w rozmowie z PAP doktor Maciej Tarkowski, biolog medyczny.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Nieoficjalnie. Powrót do obostrzeń coraz bardziej możliwy. 'Duża obawa o pojawienie się trzeciej fali' Nieoficjalnie: Powrót do obostrzeń coraz bardziej prawdopodobny

Nowe mutacje koronawirusa. Nie wiadomo, co będzie dalej

Biolog medyczny pracujący w Mediolanie, doktor Maciej Tarkowski, powiedział w rozmowie z PAP, że nie wiadomo co będzie się działo z wirusem w przyszłości, ale alarm wokół jego różnych wariantów jest jak najbardziej uzasadniony. Jego zdaniem błędne jest przekonanie, że osoby zaszczepione mogą czuć się całkowicie bezpieczne.

Horban: Nie mamy szczepionek. Horban: Nie mamy szczepionek. "Zaczynają dziwnym trafem wyparowywać z UE"

Z tych mutacji, angielskiej, brytyjskiej czy z RPA, wynika dość niemiła konkluzja, że jednak wirus mutuje się na tyle, że może zagrażać w pewnym stopniu również tym osobom, które zostały wcześniej zaszczepione. Niestety ta odpowiedź może nie być kompletna i może nie chronić całkowicie przed tymi wariantami

- powiedział PAP Doktor Maciej Tarkowski. O nowych mutacjach Covid-19 informowaliśmy na bieżąco w portalu gazeta.pl:

Możliwe, że szczepienia na koronawirusa trzeba będzie powtarzać

Zdaniem Macieja Tarkowskiego istnieje możliwość, że szczepienia przeciwko Covid-19 będzie trzeba regularnie powtarzać.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, jak często mutacje będą powstawać i czy uda się tworzyć szczepionkę, które będzie działać na różne warianty wirusa. Nie ma też pewności co do tego, czy powstanie mutacja, na którą dostępne na rynku szczepionki nie będą skutecznie. Rozmówca PAP sądzi, że w bliskiej przyszłości może uda się zaktualizować szczepionki tak, by były skutecznie również w przypadku innych wariantów wirusa.

Dwukrotny wzrost zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia we wtorek poinformowało, że w ciągu poprzednich 24 godzin odnotowano 5 178 nowych zakażeń koronawirusem. Porównując te dane z dniem poprzednim, oznacza to ponad dwukrotny wzrost. Względem poprzedniego również jest to większa liczba.

Jak informował w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", nawet 5 proc. zakażonych w Polsce może mieć brytyjską odmianę koronawirusa.

Do tej pory naukowcom udało się zidentyfikować trzy warianty koronawirusa, "które zaniepokoiły epidemiologów": B.1.1.7, nazwany od miejsca wykrycia brytyjskim; B.1.351, zwany południowoafrykańskim, oraz P.1, zwany brazylijskim.

Zobacz wideo Pozew zbiorowy za lockdown. Jaki jest jego koszt dla przedsiębiorcy?
Więcej o: