Nieoficjalnie: Obostrzenia mogą zostać zaostrzone. "Duża obawa o pojawienie się trzeciej fali"

Rząd rozważa powrót do części zniesionych w piątek 12 lutego obostrzeń - tak wynika z nieoficjalnych informacji zdobytych przez WP. Taka decyzja miałaby wynikać z niepokojącej tendencji "nieodpowiedzialnego zachowania" Polaków i sytuacji pandemicznej w całej Europie.

Jeden z polityków bliski Kancelarii Premiera w rozmowie z WP powiedział, że "Adam jest bardzo na tak", jeśli chodzi o przywrócenie części obostrzeń. Nieoficjalnie mówi się, że pod uwagę brany jest wariant ponownego częściowego lockdownu i wycofania części otwartych dziedzin gospodarki i życia kulturalnego.

Walentynki na KrupówkachNiedzielski: "Efekt Zakopanego" zobaczymy za tydzień. Zjawisko ogólnokrajowe

Nieoficjalnie: sport na świeżym powietrzu i hotele "bacznie analizowane"

Obecnie "bacznie analizowane" są warianty dotyczące częściowego otwarcia sportu na świeżym powietrzu i hoteli. Rząd ponoć jest o krok od podjęcia decyzji, aby ustanowione na dwa tygodnie poluzowanie restrykcji ponownie zaostrzyć. Powodem jest "brak odpowiedzialności społecznej", która doprowadziła do tłumów podczas słynnego już weekendu na Krupówkach w Zakopanem.

Nie tylko południe kraju wpływa na rozważania rządu. Zaniepokojenie budzi sytuacja w całej Polsce. "Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie postświąteczną) jest dodatni" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Informator WP przekazał, że "jest u nas duża obawa o pojawienie się trzeciej fali pandemii", a "zarówno premier Mateusz Morawiecki jak i Jarosław Kaczyński od początku nie byli wielkimi zwolennikami luzowania obostrzeń". Dodał on również, że w wielu innych krajach w Europie i na świecie przyjmowany jest odwrotny trend, tzn. utrzymywana lub przywracana jest godzina policyjna. Taka sytuacja zaszła między innymi w stosunkowo bezpiecznych Australii i Nowej Zelandii.

Luzowanie obostrzeń. Premier również rozważa cofnięcie ostatnich decyzji

Sam premier Mateusz Morawiecki również zapowiedział możliwość cofnięcia luzowania obostrzeń, a nawet dodanie nowych restrykcji. - Jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń, zamiast luzować, będziemy musieli wprowadzać nowe obostrzenia - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Niepokojąco zaczyna również wyglądać sytuacja na stokach narciarskich. Wbrew zapowiedziom wielu przedsiębiorców, w wielu miejscach nie są zapewnione odpowiednie standardy sanitarne, a ludzie gromadzą się w bardzo długich kolejkach.

Ostateczna decyzja w sprawie ewentualnego powrotu części zniesionych obostrzeń pandemicznych ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu. Według informatorów WP, szanse na taki scenariusz są wysokie.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiBrytyjska mutacja koronawirusa "krąży w społeczeństwie"

Zobacz wideo Czy czekają nas kolejne obostrzenia? Müller: Decyzje zostaną podjęte na początku przyszłego tygodnia