Prof. Horban: Nie mamy szczepionek. "Zaczynają dziwnym trafem wyparowywać z Unii Europejskiej"

- Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby ta trzecia fala do nas zawitała - stwierdził prof. Andrzej Horban. Doradca premiera zaznaczył, że Polska od miesiąca otrzymuje zmniejszone dostawy szczepionek. - Nie mamy szczepionek. Szczepionki zaczynają dziwnym trafem wyparowywać z Unii Europejskiej, co jest kompletnie niezrozumiałe - stwierdził.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Prof. Andrzej Horban, konsultant premiera ds. COVID-19, na antenie Radia ZET odniósł się do sytuacji, jakie miały miejsce w weekend w Zakopanem, gdzie w związku z poluzowaniem obostrzeń epidemicznych (otwarte zostały m.in. stoki i hotele) przyjechało bardzo wielu turystów. - Gdyby tego typu zachowania nadal byłyby powszechne, to możemy machnąć ręką na nasz prawie roczny wysiłek, żeby ochronić ludzi przed śmiercią i rozwojem epidemii. Nie dość, że już nie bardzo chcemy, już nie bardzo możemy psychologicznie przestrzegać ogólnie znanych zasad, to jeszcze do kompletu mamy do czynienia z sytuacją, że pojawia się u nas wariant wirusa, który jest łatwiej transmitowalny - powiedział Andrzej Horban, mówiąc o brytyjskiej mutacji koronawirusa.

- Wirus z Wielkiej Brytanii został do nas sprowadzony w grudniu, jak nasi rodacy przyjechali na święta do rodziny. Jeżeli będziemy mieli nieszczęście i będzie to dokładnie zrobione według tego scenariusza, który jest już ćwiczony w kilku krajach, to za dwa tygodnie możemy spodziewać się bardzo dużego wzrostu zachorowań - stwierdził specjalista. - To jest prawo naczyń połączonych. Jeżeli mamy wirusa, który łatwiej się przenosi, a z drugiej strony pozwalamy swoim zachowaniem na przenoszenie się wirusa, to mamy wzrost zachorowań. To jest to, czego się obawialiśmy - podkreślił prof. Horban.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski o wzroście zakażeń. "Odwrócenie tendencji staje się faktem"

Horban: Nie mamy szczepionek

Doradca premiera ds. COVID-19 zaznaczył także, że problem stanowi brak szczepionek. - Następny aspekt tej sprawy to to, że nie mamy szczepionek. Szczepionki zaczynają dziwnym trafem wyparowywać z Unii Europejskiej, co jest kompletnie niezrozumiałe - powiedział Horban. Dodał, że Polska od miesiąca ma dużo mniejsze dostawy, niż było to planowane i zakontraktowane. - Państwo widzą, co się dzieje. Ni stąd ni zowąd nagle przyjeżdża kilkanaście, kilkadziesiąt dawek mniej, ludzie są pozapisywani na konkretne godziny, konkretne godziny, a potem się okazuje, że nie będą zaszczepieni w tym terminie - powiedział prof. Andrzej Horban.

Jak zaznaczył, to wszystko powoduje, że "jesteśmy na najlepszej drodze, żeby ta trzecia fala do nas zawitała". Zapowiedział, że pod koniec tygodnia będą dokładnie dane na temat brytyjskiej odmiany koronawirusa. - Jeśli to się potwierdzi, to można zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki - podkreślił prof. Andrzej Horban. Dodał, że decyzje o tym, co rząd zrobi, zapadną w ciągu najbliższych 10 dni. - Trzeba sprawdzić, jaki to jest wirus, jak się transmituje. Robimy to na podstawie danych z trzech źródeł: z PZH, danych, które napływają z badań nauczycieli a trzecia grupa to pacjenci szpitala zakaźnego, w którym mam zaszczyt pracować. Badamy, jakim rodzajem wirusa ci pacjenci są zakażeni - powiedział. - Bardzo możliwe, że będziemy wracali do systemu regionalizacji. To jest cały czas rozważane. To kwestia kluczowych 2 tygodni - stwierdził prof. Horban.

Konferencja ministra zdrowiaNiedzielski: Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem III fali epidemii

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: