Koronawirus. Adam Niedzielski podał nową liczbę zakażeń. "Odwrócenie tendencji staje się faktem"

Minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował we wtorek rano liczbę nowych zdiagnozowanych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z wpisu polityka wynika, że ostatniej doby przybyło 5 178 przypadków COVID-19 w Polsce.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

"Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie postświąteczną) jest dodatni" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Minister zdrowia dołączył też wykres, na którym widać wzrost siedmiodniowej dynamiki zakażeń w Polsce. Jest ona najwyższa od początku stycznia, kiedy według szefa resortu na wzrost zakażeń przełożyła się przerwa świąteczna.

Adam Niedzielski: Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce

Polityk już na poniedziałkowej konferencji prasowej ostrzegał, że nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego będzie widoczne w statystykach już za tydzień. Minister zdrowia skomentował w ten sposób wydarzenia z minionego weekendu, kiedy w Zakopanem pojawiły się tysiące turystów. 

Tłumy w ZakopanemZakopane. Bójki, pijani turyści i tańce. "Sytuację uspokajaliśmy do 4 rano"

- To, co obserwowaliśmy przez weekend, te obrazki pochodzące przede wszystkim z Zakopanego, trudno komentować. Każdy, kto widział zdjęcia czy filmiki, chyba łapał się za głowę, przestraszony tym, jakie mogą być konsekwencje. (...) Nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro. Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce - mówił szef resortu zdrowia. 

Minister mówił też, że od połowy zeszłego tygodnia przybywa zakażonych SARS-CoV-2. Średnia liczba nowych przypadków w tygodniu wzrosła o blisko pięć proc. do poziomu 5 544. - Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty - wyjaśnił. Adam Niedzielski ostrzegał też, że w takiej sytuacji wzrasta "ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych". 

Walentynki na KrupówkachNiedzielski: "Efekt Zakopanego" zobaczymy za tydzień. Zjawisko ogólnokrajowe

Więcej o: