Wciąż nie wszyscy lekarze zaszczepieni. "Mamy pretensje do rządu, mecz grupy 'zero' jest niedokończony"

- Mamy pretensje do rządu o to, że w ten sposób zorganizowano tę sprawę i że tak naprawdę przerwano akcję szczepień grupy 'zero' - powiedział w rozmowie z TVN24 Łukasz Jankowski, prezes Warszawskiej Okręgowej Izby Lekarzy.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Nadal nie wszyscy lekarze zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi i w najbliższych dniach się to nie zmieni. Wstrzymanie szczepień medyków potrwa co najmniej do 7 marca. 

- My czujemy się trochę jak piłkarze, którzy uczestniczą w meczu piłkarskim, a sędzia przed ostatnim gwizdkiem po prostu zabrał piłkę i poszedł na inne boisko, sędziować inny mecz. Nasz mecz, mecz grupy 'zero', jest niedokończony - mówił w rozmowie z TVN24 Jankowski. Prezes Warszawskiej Okręgowej Izby Lekarzy podkreślił przy tym, że bezpieczeństwo lekarza przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta. 

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne). Żonglerka szczepionkami. Dla seniorów są, a lekarze nie dostają swoich dawek

Kuczmierowski: 94 proc. lekarzy zostało zaszczepionych

Co najmniej do 7 marca wstrzymano szczepienia grupy "zero". Opóźniają się także dostawy preparatów do punktów szczepień, co wywołuje komplikacje związane z przesuwaniem terminów. Zdaniem prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego sygnały o problemach z poniedziałkowymi dostawami pojawiały się od dawna i większość punktów sobie z tym radzi. Zapowiedział przy tym jednak, że już niedługo może pojawić się zakaz zapisu na poniedziałki, bo "jak widać, nie wszyscy potrafią tym przepływem osób szczepionych zarządzić".

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjne Z powodu COVID-19 zmarło m.in. 86 lekarzy i 67 pielęgniarek. Są dane

Zdaniem Kuczmierowskiego 94 proc. lekarzy zostało już zaszczepionych, jednak ze względu na ograniczone dostawy szczepionek Pfizer, reszta musi poczekać. - Mogliśmy po prostu dalej szczepić medyków i szczepień populacyjnych nie uruchamiać. Wybraliśmy to, co wydawało nam najlepszym rozwiązaniem - mówił prezes AMR.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: