Brytyjska mutacja koronawirusa "krąży w społeczeństwie". Niedzielski: Może zwiększać swój udział

Brytyjska mutacja koronawirusa jest obecna w Polsce i będzie stopniowo zwiększała swój udział - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Minister zdrowia został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o to, ile procent wykrywanych przypadków COVID-19 stanowi brytyjska mutacja koronawirusa. - To jest 5 proc. w próbce 200, która została zbadana w skali całego kraju. Jeżeli byśmy przyjęli założenie, że ta próbka jest reprezentatywna, a była brana z całego kraju, no to rzeczywiście można przekładać na większą populację te wyniki. Aczkolwiek byłbym z tym jeszcze ostrożny, bo tutaj skala nie jest jeszcze aż tak duża - mówił Adam Niedzielski.

"Mutacja krąży w społeczeństwie"

- Jeśli chodzi o interpretację tego wyniku, to z jednej strony możemy być pewni, że ta mutacja jest obecna w Polsce, co oznacza, że nie mamy takiej sytuacji zupełnie niekomfortowej, czyli dużego ryzyka, że ten wirus dopiero wejdzie na nową populację i będzie siał spustoszenie. Tutaj można powiedzieć, że ten wirus po prostu jest obecny i oczywiście podejrzenie jest takie, że on będzie stopniowo zwiększał swój udział - podkreślił minister zdrowia.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował natomiast, że do tej pory w Polsce wykryto osiem przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa. - Dotyczą one osób, które nie wyjeżdżały z kraju i nie miały do czynienia z kimś, kto przyjechał z innego państwa. To znaczy, że mutacja krąży w społeczeństwie - dodał.

Czytaj także:

Autorka: Aleksandra Rebelińska/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Masowe pozwy zbiorowe uderzą w Skarb Państwa? „Przedsiębiorcom puściły nerwy”
Więcej o: