Michał Dworczyk o dostawach szczepionek: Wszyscy jesteśmy tym wkurzeni

Michał Dworczyk w porannej rozmowie RMF FM potwierdził, że Polska jest gotowa szczepić trzy miliony osób miesięcznie, ale nie szczepi, bo nie ma tylu dawek. - Mając taką pulę szczepionek, jakiej dostawę zadeklarowali producenci, to te trzy miliony osób możemy zaszczepić do końca marca - mówił.

Szef kancelarii premiera w porannej rozmowie RMF FM z Robertem Mazurkiem odniósł się do planowanego wykonywania szczepień. Wszystko zależy od dostaw, które bywają opóźnione, a to uniemożliwia działanie według przyjętego tempa.

Szczepienie / zdjęcie ilustracyjneSzczepienia nauczycieli. Rozpoczyna się druga tura zapisów dla pedagogów

Zmiana harmonogramu dostaw i opóźnienia

Michał Dworczyk mówił, że do końca pierwszego kwartału zaszczepione będą trzy miliony osób, ale ciężko jest mówić o konkretach, ponieważ zmieniają się harmonogramy dostaw i ich wielkość.

(...) bywają opóźnienia ze względu na zmianę harmonogramu dostaw albo wielkości dostaw przez producentów. I niestety mamy do czynienia z takimi sytuacjami, że szczepionka jednego z dostawców miała przyjechać w zeszłym tygodniu, 8 lutego, w kwocie pierwotnie zapowiadanej ponad 200 tys., potem zmieniono tę wielkość dostawy na 120 tys., następnie przesunięto o 2 dni dostawę, mówiąc, że będzie to 80 tys. A następnie przyjechała w liczbie 140 tys. Więc wie pan, ciężko się planuje w tego rodzaju sytuacji

- mówił Dworczyk.

Deklaracje producentów dotyczące terminów i wielkości dostaw są na razie ustne, ale jeśli zostaną potwierdzone, będzie można przyspieszyć proces szczepienia. Michał Dworczyk mówił RMF FM, że liczy na to, że do końca drugiego kwartału zaszczepionych będzie już więcej niż 6 milionów osób.

Wszyscy jesteśmy tym wkurzeni

- mówił szef kancelarii premiera, kiedy został zapytany o tempo dostaw. Dodał, że chciałby zaszczepić wszystkich nauczycieli do 10 marca, w marcu też miałyby się rozpocząć szczepienia dla seniorów między 60 a 70 rokiem życia, ale wszystko zależy od dostaw. Dworczyk mówił, że potwierdzenie powinno przyjść do końca tygodnia.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 2 543 zakażeń koronawirusem i 25 ofiar śmiertelnych

Koronawirus w Polsce

2 543 nowych zakażeń i 25 ofiar śmiertelnych - takie dane podał resort zdrowia w poniedziałek 15 lutego. Od początku epidemii koronawirusem zakażonych zostało 1 591 497 osób, a 40 832 zmarło na COVID-19 lub w wyniku współistnienia zakażenia SARS-CoV-2 z innymi chorobami - pisaliśmy w gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy nauczyciele powinni być szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca? Minister Dworczyk apeluje o odpowiedzialną komunikację
Więcej o: