Niedzielski: Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie

- Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie - powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że od tygodnia zauważalna jest tendencja wzrostowa jeśli chodzi o dzienną liczbą zakażeń koronawirusem.

- Dzisiejsze wyniki, jeżeli chodzi o dzienną liczbę zakażeń pokazują nam nowy trend. Trend, który przez ostatnie wiele, wiele tygodni nie miał miejsca, bo do tej pory obserwowaliśmy przede wszystkim zmniejszenie dziennej liczby zakażeń. Dzisiejsza - 2,5 tys. - wydaje się być liczbą małą, ale przypominam, że to liczba, która raportuje faktyczne przypadki z niedzieli, ale ona i tak jest większa o ponad 100 osób od liczby, która była raportowana równo tydzień temu. Niestety ta tendencja do raportowania nawet kilkuset przypadków dziennie więcej jest już z nami obecna praktycznie od tygodnia - powiedział Adam Niedzielski. - Skutkiem tego jest to, że średnia liczba dzienna zwiększyła się do 5544 przypadków, a tydzień temu średnia wynosiła 5256. (..) To nie są małe wahania, to zwiększenie liczby o blisko pięć procent - dodał.

Minister zdrowia podkreślił także, że zauważalny jest wzrost liczby wykonywanych testów - w tygodniu sumarycznie o ponad siedem proc. - oraz zleceń z POZ - więcej o 4 proc. - Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie. Widzimy to także na poziomie wskaźnika R, który informuje o tym, jaka jest rozprzestrzenialność wirusa w kraju - powiedział Niedzielski. Dodał, że wartość tego wskaźnika zbliża się do 1.

Dane Ministerstwa Zdrowia

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 2 543 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast 20 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Wyzdrowiało 5 639 osób. Wykonano ponad 22 i pół tysiąca testów na obecność wirusa.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim, pomorskim i podkarpackim, a najmniej w opolskim. 112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1 milion 591 tysięcy zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 41 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało prawie 1 milion 348 tysięcy osób.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: