Badania przesiewowe na koronawirusa są dobrowolne i bezpłatne. Obejmują nauczycieli przedszkoli, w tym pomoc nauczyciela oraz wychowawców. Na darmowe badania nie mogą jednak liczyć pracownicy administracyjni przedszkoli oraz personel sprzątający i techniczny. W przypadku pozytywnego wyniku testu nauczyciel będzie musiał poddać się izolacji domowej, która w przypadku braku objawów zakażenia będzie trwać 10 dni.
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 8:00. Rejestracja potrwa do końca 18 lutego. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że będą dwa systemy rejestracji: jeden dla nauczycieli szkół i przedszkoli oraz drugi dla nauczycieli akademickich. Pierwszy z nich odbędzie się za pomocą Systemu Informacji Oświatowych, a drugi za pośrednictwem systemu POL-on.
- Za rejestrację na uczelni odpowiada rektor (...) Rektorzy będą decydować o wyborze punktu szczepień dla pracowników naukowych. Kierownicy lub dyrektorzy to szpitali czy punktów szczepień będą kontaktowali się z rektorami, by ustalać terminy szczepień pracowników naukowych - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Na szczepienia w obu grupach mogą zapisać się wyłącznie nauczyciele w wieku do 65. lat, czyli urodzeni najwcześniej 1 stycznia 1956 r. Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej nauczycielom poniżej 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca.
Pierwsza tura rejestracji na szczepienia nauczycieli zakończyła się w ubiegłym tygodniu. MEiN poinformował, że na szczepienia zapisało się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych. W pierwszej kolejności na szczepienia mogły rejestrować się osoby, które pracują stacjonarnie w szkołach (m.in. nauczyciele w przedszkolach, w klasach I-III, nauczyciele szkół i placówek specjalnych).
Szkoły i placówki oświatowe będą działać na dotychczasowych zasadach co najmniej do końca lutego. Dzieci z przedszkoli i uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczą się stacjonarnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonego przez resort zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych będą nadal uczyć się zdalnie w domach. Zdalna nauka została wprowadzona dla tej grupy uczniów 26 października. Na prośbę dyrektorów szkół wprowadzono jednak możliwość przeprowadzenia egzaminów próbnych dla uczniów klas ósmych i maturalnych. Nauczyciele mogą również dla nich organizować konsultacje indywidualne lub w małych grupach.