Szczepienia nauczycieli. Rusza druga tura zapisów oraz badania przesiewowe w przedszkolach

Rozpoczynają się badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 u nauczycieli przedszkoli. Dzisiaj rusza również druga tura rejestracji na szczepienia dla pozostałych grup nauczyciel do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Wszyscy nauczyciele będą szczepieni preparatem AstraZeneca.

Badania przesiewowe na koronawirusa są dobrowolne i bezpłatne. Obejmują nauczycieli przedszkoli, w tym pomoc nauczyciela oraz wychowawców. Na darmowe badania nie mogą jednak liczyć pracownicy administracyjni przedszkoli oraz personel sprzątający i techniczny. W przypadku pozytywnego wyniku testu nauczyciel będzie musiał poddać się izolacji domowej, która w przypadku braku objawów zakażenia będzie trwać 10 dni.

Szczepienia nauczycieli. Kto może zapisać się w drugiej turze rejestracji?

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 8:00. Rejestracja potrwa do końca 18 lutego. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że będą dwa systemy rejestracji: jeden dla nauczycieli szkół i przedszkoli oraz drugi dla nauczycieli akademickich. Pierwszy z nich odbędzie się za pomocą Systemu Informacji Oświatowych, a drugi za pośrednictwem systemu POL-on.

Czechy ponownie ogłaszają stan wyjątkowy. Premier: Zdrowy rozsądek zwyciężył nad politykowaniem (zdjęcie ilustracyjne)Kooronawirus. Czechy ponownie ogłaszają stan wyjątkowy. Potrwa 14 dni

- Za rejestrację na uczelni odpowiada rektor (...) Rektorzy będą decydować o wyborze punktu szczepień dla pracowników naukowych. Kierownicy lub dyrektorzy to szpitali czy punktów szczepień będą kontaktowali się z rektorami, by ustalać terminy szczepień pracowników naukowych - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Na szczepienia w obu grupach mogą zapisać się wyłącznie nauczyciele w wieku do 65. lat, czyli urodzeni najwcześniej 1 stycznia 1956 r. Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej nauczycielom poniżej 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca.

Na szczepienia zapisało się już 268 tys. nauczycieli

Pierwsza tura rejestracji na szczepienia nauczycieli zakończyła się w ubiegłym tygodniu. MEiN poinformował, że na szczepienia zapisało się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych. W pierwszej kolejności na szczepienia mogły rejestrować się osoby, które pracują stacjonarnie w szkołach (m.in. nauczyciele w przedszkolach, w klasach I-III, nauczyciele szkół i placówek specjalnych).

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.Burmistrz Zakopanego: Nie popieram takiego świętowania

Szkoły i placówki oświatowe będą działać na dotychczasowych zasadach co najmniej do końca lutego. Dzieci z przedszkoli i uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczą się stacjonarnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonego przez resort zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych będą nadal uczyć się zdalnie w domach. Zdalna nauka została wprowadzona dla tej grupy uczniów 26 października. Na prośbę dyrektorów szkół wprowadzono jednak możliwość przeprowadzenia egzaminów próbnych dla uczniów klas ósmych i maturalnych. Nauczyciele mogą również dla nich organizować konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: