Ministerstwo Zdrowia: Można wykonać więcej szczepień z jednej fiolki. "Zależy od sprawności personelu"

Wykorzystanie nadwyżki technologicznej w przypadku szczepionek przeciw COVID-19 jest możliwe, dopuszczalne i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki - głosi komunikat resortu zdrowia.

W wydaniu komunikatu w sprawie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19 poinformował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dokumentacja rejestracyjna oraz Charakterystyki Produktów Leczniczych szczepionek przeciw COVID-19 przewidują w każdej fiolce nadmiarowe objętości szczepionki, aby umożliwić bezpieczne pobranie ilości deklarowanych przez producenta dawek" - czytamy w komunikacie.

Wskazano w nim, że nadwyżki technologiczne stanowiące zwiększoną objętość płynnych preparatów pozajelitowych (w tym w iniekcjach), wynikają z konieczności zapewnienia dostarczenia pacjentowi bezpiecznej dawki w sytuacji, gdy występują straty zarówno w czasie pobierania leku z pojemnika strzykawką, jak i w czasie podawania (pozostałość w strzykawce). Zaznaczono, że nadwyżki są różne, zależne od produktu i producenta.

"Możliwość wykorzystania nadwyżki technologicznej w przypadku ww. szczepionek jest możliwa i dopuszczalna i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki. Muszą one mieć pewność, że podają pacjentowi wymaganą przez producenta ilość szczepionki w czasie określonym w ChPL od otwarcia fiolki" - głosi komunikat.

"Jednocześnie należy przypomnieć, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości szczepionek z różnych fiolek z uwagi na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego" - dodano.

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Pod komunikatem podpisał się z upoważnienia ministra zdrowia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl