Adam Niedzielski komentuje badania o szczepieniu ozdrowieńców. Wystarczy jedna dawka?

Adam Niedzielski na antenie Polsat News wypowiedział się o szczepieniu ozdrowieńców: - Badania, które się pojawiły, wskazują, że odpowiedź immunologiczna osób, które przeszły koronawirusa jest taka sama, jak przy podawaniu drugiej dawki szczepionki zwykłemu pacjentowi.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

Amerykańscy naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai, na podstawie najnowszych badań stwierdzili, że osoby, które były zakażone koronawirusem, po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki mRNA, wykazały równy lub wyższy poziom przeciwciał od osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki i nie chorowały na COVID-19.

Z Czech do Polski można wjechać tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusaCzechy znoszą wszystkie obostrzenia, sąsiedzi zamykają granice

Ozdrowieńcy przyjmą tylko jedną dawkę?

Minister zdrowia został zapytany o najnowsze badania na antenie Polsat News. - Rzeczywiście, pojawiają się badania, ale to są na razie tylko i wyłącznie badania, które mówią, że odpowiedź immunologiczna ozdrowieńców jest taka, jak przy podawaniu drugiej dawki u zwykłego pacjenta -  powiedział Adam Niedzielski.

Karetki / zdjęcie ilustracyjneWojewoda mazowiecki: 22 lutego w Radomiu uruchomiony zostanie drugi SOR

Rząd nie podejmuje decyzji

Podczas wywiadu minister Niedzielski podkreślił, że rząd czeka na dowody przedstawionych badań naukowych oraz rekomendacje specjalistów w tej sprawie. - Na razie absolutnie żadnej takiej decyzji nie podejmujemy - dodał polityk pytany, czy w związku z nowymi doniesieniami spodziewać się zmian w sposobie szczepień.

Kwestia szczepienia ozdrowieńców jedną dawką pojawiła się po piątkowej decyzji władz sanitarnych Francji. Kraj ten zarekomendował podawanie tylko jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osobom, które mają już infekcję koronawirusem za sobą. W opinii znalazły się badania, które wykazują, że organizmy tych osób nabyły już "pamięć immunologiczną", a jedna dawka szczepionki pomoże ją "przypomnieć. 

Francuskie władze sanitarne zalecają, by ozdrowieńcy wstrzymali się ze szczepieniem od trzech do sześciu miesięcy. Po tym czasie dostaną jedną dawkę szczepionki. Wyjątek od tej reguły stanowią osoby wyleczone z COVID-19, które mają obniżoną odporność w wyniku innych chorób - wtedy pacjenci ci otrzymają dwie dawki danego preparatu. Francja jest pierwszym krajem na świecie, który zalecił taką strategię. Ma ona pozwolić lepiej wykorzystać ograniczone zasoby szczepionki. 

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada