Czechy znoszą obostrzenia, sąsiedzi zamykają granice. Brytyjski "mutant" stanowi tam 70 proc. przypadków

Słowacja od 17 lutego przywraca kontrole na swoich granicach i wprowadza obowiązek kwarantanny po przyjeździe do kraju - poinformował w piątek minister zdrowia. W obawie przed przeniesieniem wirusa z Czech swoje granice zamknęły też Niemcy.

Jak informuje TOK FM, Czechy od poniedziałku całkowicie znoszą wszystkie obostrzenia. Rząd mniejszościowy nie zebrał bowiem większości koniecznej do przedłużenia stanu nadzwyczajnego. - W ostatnim czasie utyskiwano na obostrzenia, powtarzano, że trzeba je znieść. Natomiast teraz zapanował szok - wyjaśnia dziennikarz stacji Jakub Medek.

Tymczasem władze sąsiedniej Słowacji idą w odwrotnym kierunku i od 17 lutego zostanie tam wprowadzony nowy reżim graniczny. Powodem jest jak potrzeba ochrony ludności przed importem nowych niebezpiecznych wariantów koronawirusa - powiedział minister zdrowia Marek Krajcí na piątkowej konferencji prasowej.

Minister nie zaleca wyjazdów poza Słowację. Obywatele powinni przekraczać granice tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Kontrole na granicy z Czechami i austriackim Tyrolem, w obawie przed rozprzestrzenieniem się wirusa, w nocy z soboty na niedzielę przywróciły też Niemcy. "W Czechach szerzy się bardziej zaraźliwa brytyjska odmiana koronawirusa. Według wewnętrznych danych niemieckiego rządu mutant ten stanowi już do 70 procent przypadków COVID-19 w Republice Czeskiej. W Tyrolu rozpowszechniona jest niebezpieczna odmiana południowoafrykańska" - informuje "Deutsche Welle"

Wjazd tylko z negatywnym testem i kwarantanna

Krajcí zwrócił uwagę, że obywatele Słowacji po powrocie z zagranicy zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie, którą można zakończyć najwcześniej ósmego dnia negatywnym wynikiem testu PCR. - Każdy podróżny musi wypełnić formularz e-granicy przed wjazdem na Słowację - powiedział, dodając, że osoby dojeżdżające do pracy nie mają takiego obowiązku.

Osoby przybywające z najbliższego sąsiedztwa, tj. Z Węgier, Austrii, Czech i Polski, będą mogły przekroczyć granicę, ale zawsze muszą mieć przy sobie negatywny test, który nie może być starszy niż siedem dni. Test może być zarówno PCR, jak i antygenowy. Obcokrajowcy nie muszą wypełniać formularza e-granicy.

Osoby przyjeżdżające z bardziej odległych krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii muszą wypełnić formularz e-granicy. Test antygenu może mieć ważność do 48 godzin, test PCR do 72 godzin. Po wjeździe do kraju muszą udać się na kwarantannę, którą będą mogli zakończyć, gdy tylko uzyskają wyniki testu PCR. Według Krajcí mogą to zrobić tego samego dnia na własny koszt. W przypadku wyniku negatywnego mogą przerwać kwarantannę.

Słowacja krajem "wysokiego ryzyka"

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Martin Klus podkreślił, że Słowacja stała się krajem wysokiego ryzyka, sytuacja epidemiczna w republice pogarsza się.

Z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że w ponad 10-milionowych Czechach odnotowano dotąd 1,08 mln przypadków zakażeń koronawirusem, a 18 tys. osób zmarło. Z kolei w 5,5-milionowej Słowacji zgłoszono 274 tys. przypadków zakażeń, a zmarło 5,7 tys. osób.

PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl