Wojewoda mazowiecki zapowiedział uruchomienie drugiego SOR-u w Radomiu. "22 lutego rozpocznie przyjmowanie"

Od 22 lutego Radomski Szpital Specjalistyczny, pełniący funkcję szpitala covidowego, będzie przyjmował także pacjentów z innymi schorzeniami, niezakażonych koronawirusem. W placówce uruchomiony zostanie też drugi SOR w mieście - poinformował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda zauważył, że Radomski Szpital Specjalistyczny (RSS) przy ul. Tochtermana dobrze pełni funkcję szpitala covidowego. - Jednak wobec sytuacji narastających potrzeb leczenia pacjentów z innymi chorobami, przyszedł moment, żeby ponownie przeanalizować, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania RSS także na potrzeby pacjentów niecovidowych - powiedział wojewoda na piątkowej konferencji w Radomiu.

Będzie drugi SOR w Radomiu. Ruszy 22 lutego

Radziwiłł wskazał, że przeprowadzono liczne analizy dotyczące obłożenia zarówno szpitala covidowego, jak i szpitala na Józefowie - drugiej lecznicy w mieście leczącej pacjentów bez COVID-19 - jak i możliwości strukturalnych, architektonicznych, organizacyjnych i kadrowych RSS.

- Na podstawie tych wszystkich analiz podjąłem decyzję o tym, że Radomski Szpital Specjalistyczny za dziesięć dni, 22 lutego rozpocznie przyjmowanie także pacjentów niecovidowych - oświadczył wojewoda.

Dodał, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni RSS będzie musiał tak przeorganizować swoją działalność, by możliwe było równoczesne leczenie zarówno pacjentów chorych COVID-19, jak i cierpiących na inne schorzenia.

Lekarz w karetce. Zdj. ilustracyjneW Radomiu działa tylko jeden SOR. Sytuacja "na granicy kryminału"

Konstanty Radziwiłł: Od kilku miesięcy taka sytuacja w zasadzie jest normą

- Wiem, że to budzi rozmaite emocje i wątpliwości, ale chcę zwrócić uwagę na to, że od kilku miesięcy taka sytuacja w zasadzie jest normą w dużej części szpitali woj. mazowieckiego; tzn. szpitale pracują na rzecz pacjentów covidowych, jak i niecovidowych - powiedział Radziwiłł.

Wojewoda zapowiedział, że świadczenia na rzecz pacjentów covidowych realizowane będą na oddziałach neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym i dermatologicznym oraz urologicznym. W sumie ma być tam 139 łóżek. - Pozostałe oddziały będą funkcjonować na zasadach takich jak przed pandemią - zaznaczył wojewoda. Dodał, że 22 lutego w RSS uruchomiony zostanie także drugi w mieście szpitalny oddział ratunkowy.

Wojewoda przypomniał, że w Radomiu przygotowywany jest obecnie tzw. szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Za jego organizację odpowiedzialny jest Totalizator Sportowy.

Zobacz wideo Dr Sebastian Szklarek o śladzie wodnym

Według wojewody szpital tymczasowy ma być gotowy na początku marca. I być może - zdaniem Radziwiłła - wtedy zapadną dalsze decyzje. - Być może to doprowadzi do sytuacji, w której w kolejnych decyzjach będziemy zmieniać i to, co ma się stać do 22 lutego, to znaczy, że pacjenci covidowi będą leczeni w szpitalu tymczasowym - powiedział wojewoda. Zastrzegł, że będzie to zależało od liczby osób zakażonych i wymagających hospitalizacji.

Szpital tymczasowy powstaje w nowo oddanym do użytku Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Na razie jednak zamiast oddziału rehabilitacji utworzone zostaną tam dodatkowe miejsca dla chorych na COVID-19. W pawilonie przy ul. Narutowicza będzie 80 łóżek. Kolejnych 20 miejsc z podłączeniem do respiratorów powstanie w dotychczasowym zakładzie rehabilitacji, mieszczącym się w budynku głównym szpitala przy ul. Tochtermana.

Radomski Szpital Specjalistyczny przed epidemią miał w sumie 550 łóżek. Obecnie - w związku z jego covidowym charakterem - dysponuje 230 miejscami dla pacjentów z koronawirusem. W piątek w szpitalu przebywało ponad 120 chorych na COVID-19.

Szczepienie przeciwko koronawirusowiDworczyk: Nowe zalecenia ws. szczepionki AstraZeneca

Prezydent Radomia: W mieście brakuje łóżek dla pacjentów niecovidowych

Komentując decyzję wojewody mazowieckiego, prezydent Radomia Radosław Witkowski, przyznał, że w mieście brakuje łóżek dla pacjentów z dolegliwościami innymi niż COVID-19. - Jednocześnie trzeba pamiętać, że ochrona zdrowia, jak sama nazwa wskazuje, ma chronić pacjentów, a nie narażać ich na niebezpieczeństwo. W praktyce (w RSS - dop. PAP) nie ma możliwości oddzielenia dróg tzw. czystych i brudnych - stwierdził Witkowski.

Jego zdaniem "już na pierwszy rzut oka widać, że wskazane przez wojewodę oddziały są rozmieszczone w różnych częściach szpitala, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa".

- Trzeba też pamiętać, że szpital w swoich pomieszczeniach realizuje program szczepień. Działają cztery takie punkty i trudne do pogodzenia będzie funkcjonowanie ich wszystkich w nowych warunkach - stwierdził prezydent miasta. - Propozycje wojewody szczegółowo przeanalizujemy i będziemy szukać optymalnych rozwiązań - zapewnił Witkowski.

W Radomiu są dwa szpitale specjalistyczne. W związku z pandemią decyzja wojewody Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana został przekształcony w placówkę dla chorych na COVID-19. Druga lecznica to Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie), do którego trafiają obecnie wszyscy pacjenci z innymi schorzeniami niż COVID-19. Placówka ta prowadzi także jedyny w mieście SOR, w związku z tym boryka się z dużym przepełnieniem i poważnymi problemami kadrowymi. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mhr/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: