Szczepionka AstraZeneca - trwają badania nad przyspieszeniem produkcji. "To pomoże Europie"

Trwają badania nad przyspieszeniem produkcji szczepionek AstraZeneca - nowe bioreaktory, które mają usprawnić proces wytwarzania nowych dawek, mają zostać wybudowane m.in. w niemieckim laboratorium IDT Biologika. Wcześniej eksperci WHO zalecili, by podawać szczepionkę firmy AstraZeneca osobom po 65. roku życia, a także korzystać z preparatu w krajach, w których wykryto nowe mutacje wirusa.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

W środę panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. szczepionek oświadczył, że szczepionki firmy AstraZeneca można podawać również osobom po 65. roku życia.

RPA bierze pod uwagę sprzedaż lub zamianę szczepionek AstraZenecaRPA nie chce szczepionek AstraZeneca. Możliwe, że będzie je odsprzedawać

Szczepionki przeciw COVID-19. Trwają badania nad przyspieszeniem produkcji

Obecnie trwają badania nad przyspieszeniem produkcji szczepionek firmy AstraZeneca. Przewiduje się również zwiększenie zdolności produkcyjnej niemieckiego laboratorium IDT Biologika w Dessau-Rosslau poprzez wybudowanie tam pięciu bioreaktorów o pojemności 2 tys. litrów każdy, dzięki czemu produkcja mogłaby zostać zwiększona do kilku milionów dawek miesięcznie.

To porozumienie w znacznym stopniu pomoże Europie zwiększyć własne moce produkcyjne szczepionek, co pozwoli sprostać obecnym wyzwaniom pandemii i zagwarantuje strategiczną ofertę w przyszłości

- powiedział dyrektor generalny AstraZeneca cytowany przez tvn24.pl.

AstraZeneca zaakceptowana, choć mniej skuteczna

Jak pisaliśmy w next.gazeta.pl WHO wydała zalecenie do szerokiego stosowania preparatu podkreślając, że korzyści przeważają nad ryzykiem. Szczepionki firmy AstraZeneca zostały dotąd zaakceptowane w wielu krajach, jednak w wielu również wstrzymano się przed podawaniem ich osobom po 65. roku życia. Powodem jest skuteczność szczepionki oceniana na około 70 proc., podczas gdy te pochodzące z firm Pfizer czy Moderna ocenia się pod względem skuteczności na ponad 90 procent.

Szczepionka na COVID-19Nowe warianty koronawirusa zmuszają do zmiany strategii szczepień - twierdzą naukowcy

Eksperci WHO przyznają, że dotychczasowe badania nie są tak dokładne, jakby tego chcieli, ponieważ zbyt mała liczebność osób podczas prób nie pozwoliła na dokładną ocenę skuteczności szczepionki w ciężkich formach koronawirusa. Mimo to, zaleca się korzystanie z tej szczepionki zarówno w stosunku do osób powyżej 65. roku życia, jak i w krajach, w których wykryto nowe mutacje wirusa.

Zobacz wideo Czy nauczyciele powinni być szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca? Minister Dworczyk apeluje o odpowiedzialną komunikację
Więcej o: