Adam Niedzielski o spodziewanym wzroście zakażeń. 30 tys. dziennie? "Wydolność systemu będzie minimalna"

- Stopniowe znoszenie obostrzeń musi mieć miejsce z uwagi na konieczność funkcjonowania gospodarki. To oznacza, że czeka nas pewien wzrost zakażeń koronawirusem, pytanie - jak wielki. Sztuką jest utrzymanie go pod kontrolą, co staramy się cały czas robić - powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski ocenił, że granica wydolności systemu ochrony zdrowia to poziom 30 tys. nowych przypadków dziennie, z których między 10 a 20 proc. kończy się hospitalizacją.

Jeżeli 'odmrażamy' i 'uwalniamy' różne obszary życia, wzrost liczby zakażeń koronawirusem na pewno będzie. Ważne, żeby był to wzrost, który zmieści się w pewnej granicy tolerancji i nie doprowadzi do rozwoju trzeciej fali"

 - wskazał szef Ministerstwa Zdrowia. 

Eksperci WHO w Wuhan w Chinach. Na zdjęciu ekspert Dominic Dwyer.Koniec misji WHO w Wuhan. Eksperci sprawdzali, skąd wziął się koronawirus

30 tys. zakażeń dziennie? Niedzielski: Wydolność systemu będzie minimalna

Minister podał, że jeśli dojdziemy do 30 tys. nowych dobowych zakażeń, to "wydolność systemu będzie minimalna, żeby nie powiedzieć zerowa".

Mamy zabezpieczenie w postaci szpitali tymczasowych, które stoją w dużej mierze wolne i niech tak zostanie. Jednak to nie łóżka leczą, trzeba mieć personel i z tym niestety jest gorzej. Dlatego przyjęliśmy rozwiązania, które upraszczają przyznanie prawa wykonywania zawodu medykom z zagranicy

- dodał.

Szczepionka na COVID-19.Szczepienia w Polsce na poziomie Niemiec. Daleko nam do Danii i Izraela

Minister ocenił, że stopniowe znoszenie obostrzeń jest możliwe w obecnej sytuacji epidemicznej, a ze względów ekonomicznych m.in. utrzymania gospodarki na odpowiednim, stabilnym poziomie, wręcz konieczne.

Działać trzeba naprawdę ostrożnie. Wystarczy się rozejrzeć dookoła. Widać, że niektóre kraje, które jeszcze niedawno panowały nad epidemią, miały niskie przyrosty zakażeń, stały się państwami wymagającymi pomocy z zewnątrz w zmaganiach z epidemią

- zaznaczył szef Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że "sztuką jest takie działanie, by wzrost zakażeń pozostawał pod kontrolą".

*

(PAP)

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?
Więcej o: