Szczepienia w Polsce na poziomie Niemiec czy Czech. Daleko nam do Danii i Izraela

Koronawirus w Polsce. Pod względem liczby wykonanych szczepień proporcjonalnie do wielkości populacji, Polska nie różni się od Niemiec, Portugalii czy Czech. Polski program szczepień pozostaje jednak daleko w tyle za europejskimi czy światowymi liderami.
Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Zgodnie z danymiMinisterstwa Zdrowia, w Polsce zaszczepionych dwoma dawkami zostało na razie 482 146 Polaków. Jak podaje money.pl, oznacza to, że jeden na stu Polaków jest w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19. Niemal identyczna statystyka podawana jest także w przypadku Niemiec czy Czech.

Dania wyszczepiła już blisko 2,5 proc. społeczeństwa. Liderami także Słowenia i Malta

Liczba wyszczepionej populacji wygląda podobnie także w Portugalii, Estonii i na Węgrzech. Krajom tym daleko jest jednak do lidera, którym jest Dania. To właśnie ten kraj radzi sobie najlepiej pod względem stopnia zaszczepienia ogółu populacji. Dwie dawki preparatu przyjęło już blisko 2,5 proc. społeczeństwa. W takim tempie do końca czerwca 2021 roku szczepionka zostanie podana wszystkim dorosłym w kraju.

W czołówce państw europejskich jest Słowenia, gdzie wymaganą liczbę dawek podano również około 2 proc. mieszkańców. Podobnie jest na Malcie, a blisko tego poziomu są także Włosi. Ten ostatni kraj zaszczepił już dwiema dawkami w sumie 1,1 mln mieszkańców.

Nie wszystkie kraje jednak przyjęły strategię, która polega na podaniu dwóch dawek w terminie zaleconym przez producenta. Wielka Brytania czy Francja chcą zaszczepić jak najwięcej osób przynajmniej jedną dawką szczepionki. W związku z tym pełen proces szczepienia ukończyło zaledwie 0,76 proc. Brytyjczyków i 0,37 proc. Francuzów.

Nauczyciele chcą się szczepić, ale skuteczność szczepionki AstraZeneca budzi kontrowersjeNauczyciele 60+ pozwą państwo? Niezadowolenie z późnego terminu szczepień

Najwięcej rozdysponowanych dawek w Europie ma Wielka Brytania, Malta i Dania

Światowym liderem szczepień przeciwko koronawirusowi jest Izrael. Tam, co czwarty obywatel przeszedł już pełen proces szczepienia. Efekty programu widać także w statystykach - dwa tygodnie po szczepieniu drugą dawką znacząco zaczęły spadać hospitalizacje najstarszych osób.

W procesie szczepień ważną rolę odgrywa także liczba pojedynczych dawek w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W Europie numerem jeden w tym zakresie jest Wielka Brytania, która rozdysponowała już 18 tys. dawek preparatów. Dalej jest Malta (8,8 tys.) i Dania (5,8 tys.). 4-5 tys. dawek na 100 tys. mieszkańców to wynik m.in. Polski, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Słowacji, Węgier, Estonii, Norwegii i Grecji. Jest to więc wynik wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 3,8 tys. dawek na 100 tys. mieszkańców. Gorzej pod tym względem wypada Szwecja, Austria, Francja, Holandia, Luksemburg, Chorwacja, Łotwa i Bułgaria.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne).Żonglerka szczepionkami. Dla seniorów są, a lekarze nie dostają swoich dawek

Więcej o: